ING Bank, Vadeli gibi çalışan ama aslında vade derdi olmayan Turuncu Hesap adında bir ürün çıkarttı.

Geçtiğimiz hafta, Enuygun.com’un Mevduat Karşılaştırma servisini hayata geçirdiğimizi duyurmuştuk. İşte bu serviste tanıttığımız ilk ürün, ING Bank’ın bir süre önce sunmaya başladığı Turuncu Hesap. ING Turuncu Hesap, bankanın yeni müşteriler kazanmak için ortaya çıkarttığı, vadeli gibi çalışan, ama vade sonunu bekleme zorunluluğu olmayan farklı bir hesap türü.

Turuncu Hesabın avantajları neler?

İnternet üzerinden oluşturabileceğiniz Turuncu Hesap’ta 100.000 liraya kadar olan birikimlerinizi 30 güne kadar %11 faizle değerlendirebiliyorsunuz. Ama bu 30 günde dilediğiniz an paranızın tümünü ya da bir kısmını, vade bozulma derdi olmadan çekebiliyorsunuz. 30 günün üzerinde (ya da ilk 30 günün sonunda) ise banka %10 faiz oranı sunuyor.Faiz gecelik işliyor ve günlük olarak hesabınıza geçiyor. Bu da faiz üzerinden faiz kazanmanızı sağlıyor.

Bu hesabın bir diğer avantajı da, bu hesabı kullanarak internet ya da telefon bankacılığı üzerinden yapacağınız havale ve EFT işlemlerini ücretsiz olarak yapabilecek olmanız. Dahası, bu hesabın bir hesap işletim ücreti de yok.

Peki limitleri neler?

Eğer birikimleriniz 100.000 TL’nin üzerindeyse, aşan kısımlar için faiz oranı %9 olarak  verilmiş. Ayrıca yine yukarıda belirttiğim gibi, ilk 30 günlük “Hoş geldin Faizi” sonrası faiz oranı otomatik olarak %10’a düşüyor. Yine de vadeli olmayan ama vadeli gibi davranan bir hesap için oldukça yüksek bir oran olduğunu söyleyebilirim.

Turuncu Hesap kimler için uygun?

Turuncu Hesap, 100.000 TL’nin altındaki birikimini risksiz bir şekilde ve yüksek faizle değerlendirmek isteyen, ama parasının tümüne ya da bir kısmına herhangi bir zamanda erişebilmeyi de isteyen, aynı zamanda internet bankacılığını kullanabilen (çünkü hesap sadece online olarak açılabiliyor) herkes için uygun.

Lütfen dikkat: Bu yazıda belirtilen oranlar ve diğer bilgiler, yazının yayınlandığı tarih itibariyle geçerlidir. Daha sonra gerçekleşebilecek değişikliklerden Enuygun.com sorumlu tutulamaz.

Yazar : Filiz Kütaş