Türkler kendi evinde mi kirada mı oturuyor?

tugbahacibayramoglu

Kirada oturanların en büyük hayali ev sahibi olmaktır. Özellikle konut kredisi imkanlarının artmasından sonra ev satın alanların da sayısında daha fazla artış olmaya başladı. Yapılan bir araştırmaya göre Türklerin %60.4'ü kirada oturuyor, peki bu oran dünya ortalamasına göre nasıl?

İçindekiler

Türkiye'de bireylerin %60,4'ü ev sahibi

Ülkelerin ekonomik verilerine analiz eden bir şirketin yaptığı analize göre Türkiye'de bireylerin %60.4'ü oturduğu evde ev sahibi. Ancak bu oran dünya ortalamasının gerisinde. Ekonomimizin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe son 10 yıldır ciddi bir büyüme var. Bu süreçte bazı dönemlerde konut kredisi faiz oranları da ciddi oranlarda düştü. Hatta geçen yıla kadar ev satın almak ciddi bir yatırım aracı olarak da görüldü. Ancak artan fiyatlar kirada oturanların ev sahibi olmasını biraz zora soktu.

Barınma ihtiyacı artıyor

Eskisi gibi artık aile büyükleriyle oturulmuyor. Yeni evlenenler ayrı eve çıkıyor. Hatta belli bir yaşın üzerinde bekarlar da ayrı eve çıkmaya başladı. Boşanmalar arttı, ayrı ev ihtiyacı doydu. Başka şehirde okuyan ya da çalışanları da eklediğimizde ayrı evde barınma ihtiyacı da artıyor. TÜİK verilerine göre 19 milyon 481 bin kişi ve bu rakamlara göre hane halkı ortalaması ise 3.8 kişi. Bu oran geçtiğimiz yıllarda 5 kişiyi buluyordu. Yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı ev ihtiyacı artıyor ve aynı zamanda köyden kente göç de artıyor. TÜİK'in tahmini verilerine göre 2023 yılında kentleşen nüfusun 71 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla barınma ihtiyacı artacak. Sanırım konut kredisi faiz oranları düşer ve lüks konut ve büyük siteler yapmaktan vazgeçersek ev sahibi olmak isteyenlerin sayısında artış olacaktır.

Ev sahibi olma oranları

Dünya üzerinde ev sahibinin en fazla olduğu ülke %99 oran ile Afrika'nın ada ülkesi Mauritius. Bu ülkeyi %96 ile Romanya, %90 ile Singapur takip ediyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ise bu oran %69'da. İsviçre'de ise evsahipliği oranı %42 ile oldukça düşük.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar