Türkiye'nin vergi rekortmenleri

nihanbayram

Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı listeye göre Türkiye'de 2012 yılında en çok vergi ödeyen isimler.

Rahmi Koç

Rahmi Koç

En çok vergi ödeyenlerde ilk 5 sırayı Koç Ailesi alıyor. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, 26 milyon 107 bin 488 lira ile en çok vergi ödeyen ikinci isim oldu.

Suna Kıraç: (Koç Ailesi)

Suna Kıraç: (Koç Ailesi)

Vergi rekortmenleri listesinde 3. sırada yer alan isim ise Semahat Arsel ve Rahmi Koç’un kardeşi, Suna Kıraç oldu. Suna Kıraç'a menkul kıymet aracılık faaliyetlerinden elde ettiği gelir için 20 milyon 522 bin 19 lira Gelir Vergisi tahakkuk ettirildi.

Mustafa Koç

Mustafa Koç

Listede 4. Sırada yer alan isim ise Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç. Rahmi Koç’un oğlu olan Mustafa Koç, 15 milyon 954 bin 58 lira ile en çok vergi ödeyen 4.kişi oldu.

Ömer Koç

Ömer Koç

Listenin 5. Sırasında Mustafa Koç’un kardeşi Rahmi Koç’un oğlu Ömer Koç yer alıyor. Ömer Koç, 14 milyon 411 bin 323 lira ile en çok vergi ödeyen 5. ismi oldu.

Şarık Tara

Şarık Tara

Listenin 6.sırasında ENKA Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara var. Tara 13 milyon 575 bin 423 lira vergi ile Türkiye’nin en çok vergi ödeyen 6. kişisi oldu.

Ali Koç

Ali Koç

Listenin 7.sırasında Koç Ailesinden bir başka isim daha var. Fenerbahçe Kulübü’nde geçtiğimiz dönem yöneticilik de yapmış olan Ali Koç, 13 milyon 368 bin 975 lirayla 7.sırada yer aldı.

Aydın Doğan

Aydın Doğan

Listenin 8. Ve 10. Sırasında yer alan kişiler isimlerinin açıklanmasını istemezsen 9. Sırada Aydın Doğan yer aldı. Aydın Doğan kendine ait gayrimenkullerin kiraya verilmesi ve leasingi faaliyetlerinden 12 milyon 292 bin 60 lira Gelir Vergisi ödedi. Doğan geçen sene 12.sıradaydı.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar