Yürüyüş yapmak ve doğayla baş başa kalmak için harika bir dönem olan yaz ayları geldi. Üstelik ülkemiz bu anlamda birbirinden güzel alternatiflere sahip. İşte, dünyaca ünlü yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapan yurdumuzdan çok özel seçenekler...

Likya Yolu

Dünyanın en uzun ve ünlü yürüyüş parkurlarından olan Likya yolu, Muğla'da başlayıp Antalya'ya kadar uzanıyor. Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kaş, Demre, Finike, Adrasan, Çıralı gibi önemli turistik yerler bu rota içerisinde yer alıyor. Yol boyunca müthiş bir Akdeniz manzarası sizi bekliyor olacak. Konaklama konusunda da çok sıkıntı çekmezsiniz. Antalya bölgesi otelleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Pürenli Yaylası

Düzce'nin Gölyaka ilçesine bağlı Pürenli Yaylası 1.400 metre yükseklikte gençlik kamplarının de yar aldığı bir yer. Özellikle ilkbaharda doğanın uyanışına tanıklık edebileceğiniz bu yaylada küçük bir gölet bulunuyor. Yine küçük küçük tahta kulübeler de var. Buradan Mudurnu ya da Abant'a geçebilirsiniz. Doğayla baş başa kalabileceğiniz yürüyüş için ideal bir yer. Buraya yakın Güzeldere Şelalesi'ni de mutlaka gezin. İstanbul'dan günübirlik gidebilirsiniz.

Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurları

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Yürüyüş turlarının en çok tercih ettiği yerlerden birisi olan Balıkkayalar Tabiat Parkı'nda zorluk ve kolaylık derecelerine göre parkurlar bulunuyor. Hatta tırmanma yapılabilen bir de küçük kanyon var. Kuş sesleri, yemyeşil bir doğa, göletler ne ararsanız var. Kocaeli Gebze'yi geçtikten sonra Tavşanlı tabelasına sapmanız gerekiyor. Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde yer alan bu yerde güzel bir restoran da bulunuyor.

Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurları

Dümbüldek suyu

Suyuyla ünlü bir yer. Taş ve kum düşürmek isteyenlerin çok sık gittiği ve suyunu aldığı bu yerde yürüyüş ve piknik yapanlara rastlayabilirsiniz. Kocaeli'nin Derince ilçesine bağlı Karagöllü Köyü'nde yer alıyor.

Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurları

 

Polovit Kaçkarlar

Türkiye'nin en yüksek yerlerinden biri olan Polovit Yaylası adete göklerde yaşıyorsunuz izlenimi verir. Eski kervan yolu üzerindeki bu yürüyüş parkurunda yöredeki rehberlerden yardım almanızı öneririm. Kar ve buz uzun zaman erimiyor. Bu yüzden yürüyüş için yaz aylarını tercih etmelisiniz. Buradaki ormanlar dünyanın en yaşlı ormanlarından biri.

Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurları

Kazdağları

Kazdağları Milli Parkı Türkiye'nin oksijeni en bol milli parklarından biri. 21 bin hektarlık bu milli park alanında sertifikalı kılavuzcu olmadan yürüyüşe izin verilmiyor. Milli park içerisinde işaretli alanlar var. Kazdağları'na en yakın havalimanı Edremit'te bulunuyor. Edremit uçak bileti fiyatlarına göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurları

Aladağlar

Kayseri, Niğde, Adana ili sınırları içerisinde yer alan Aladağlar buzul kayalıkları, mağaraları, kanyonları ve şelaleleriyle tam doğa cenneti bir yer. Rakımı 3756 metreye kadar çıkabiliyor. Türkiye'de böyle yerler var mı diyeceğiniz kadar muhteşem bir yer burası. Buradaki kapuzbaşı şelalesi dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliği taşıyor.

Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurları

Tuğba Hacıbayramoğlu
2283 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.