Türkiye'nin en iyi mangal yerleri

nihanbayram

Yaz gelince kendimizi kapalı alanlardan dışarı atmayı dört gözle bekliyoruz. Bunun için en iyi seçeneklerden birisi de mangal keyfi. Hem doğayla başbaşa kalabileceğiniz hem de mangal yapabileceğiniz en iyi yerler hangileri?

Fatih Ormanı

Fatih Ormanı

İstanbul'un Sarıyer taraflarında bulunan en iyi kaçış noktalarından birisi Fatşh Ormanı. Geniş bir araziye yayılan orman sadece mangal ve piknik keyfi için değil, aynı zamanda spor yapmak, bisiklete binmek veya koşmak isteyenler için de bir vaha gibi. Kendiniz pişirmek istemezseniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz yerler de var.

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı

İstanbul'un Anadolu Yakası'nda ise Aydos Ormanı bu konuda en çok bilinen ve tercih edilen yerlerin başında geliyor. Geniş orman arazisi sizi doğanın kalbine doğru muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor. Buraya ulaşım için özel aracınızla gelmeniz çevreyi daha rahat keşfetmeniz için faydalı olacaktır. Ayrıca biraz daha tepelere çıkarsanız, İstanbul'un en yüksek noktasından şehri izleyebilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri

Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri

Sarıyer-Maslak hattında mangal ve piknik yapmak için diğer bir seçenek Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri. Buranın en önemli avantajı içerisinde başta ızgaralar olmak üzere birçok lezzet sunan bir restoran var ve kendiniz pişirmeniz de rahatlıkla karnınızı doyurabilir, doğanın içinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Kaymakdonduran

Kaymakdonduran

İstanbul'un Beykoz taraflarında bulunan bu mesire yeri iyi korunmuş doğası ve temiz havası ile biliniyor. Üstelik burada da ister kendi mangalınızla gelebilir isterseniz de restoranın menüsünden yemeğinizi seçip yiyebilirsiniz. Sıcaktan bunalırsanız da Ahmet Bey tarafından yaptırılan ve Osmanlı döneminden günümüze kalan çeşmenin suyunu içmeden buradan ayrılmayın.

Polonezköy

Polonezköy

Polonezxköy, geçmiş dönemlerde burada yaşayan Polonyalılardan almış bir yer. Bugün de yemyeşil bir doğanın içine inşa edilen harika evler ve serin ortamıyla hem yaz sıcaklarından kaçmak hem de piknik yapmak için ideal. Polonezköy'de bulunan birçok yerin kahvaltısıyla ünlü olduğunu da hatırlatalım.

Mogan Park Alanı

Mogan Park Alanı

Ankaralılar için de başkentte piknik ve mangal keyfi yapılabilecek çok sayıda seçenek var. Ancak bunların en güzellerinden birisi Mogan Park Alanı. Geniş bir araziye yayılan alanda dilediğiniz gibi yayılıp piknik yapabilir, futbol, voleybol oynayıp bisiklet sürebilir veya koşabilirsiniz. Özellikle hafta sonları burada spor yapanları gördüğünüzde de bunun için ne kadar uygun bir alan olduğunu fark edebilirsiniz.

Sasalı Piknik Alanı

Sasalı Piknik Alanı

İzmir ve çevresinde bulunan çok sayıda piknik alanından öne çıkan ise Sasalı Piknik Alanı. Burada da hem piknik yapıp hem de civarda dolaşabileceğiniz harika bir doğa sizi bekliyor. Üstelik çocuklar için oyun alanları, spor için uygun voleybol ve basketbol sahaları da burada mevcut. Ulaşım içinse İzmir merkezden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Bolu Gölcük Gölü

Bolu Gölcük Gölü

İstanbul ve Ankara'ya yakın bir diğer alternatif ise Bolu'da bulunan Gölcük Gölü Piknik Alanı. Baharda yeşile bürünen muhteşem bir doğa içinde bulunan piknik alanında yeme içme alternatifleri biraz sınırlı olsa da özellikle bu civarda görebileceğiniz en iyi mangal yerlerinden biri burası.

Kemer

Kemer

Antalya'nın Kemer ilçesi yakınlarında bulunan bu yer çam ağaçlarıyla çevrili muhteşem bir doğa içinde sizi karşılıyor. Buraya isterseniz günübirlik gelerek mangal yapabilir, isterseniz de çadırınızla veya karavanınızla gelip kamp yapabilirsiniz.

nihanbayram
Nihan Bayram
523 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar