Dinlenip yeni yerler keşfederken aynı zamanda sağlığınıza da iyi gelecek bir tatile ne dersiniz? Türkiye'nin en iyi kaplıca merkezlerine doğru huzur ve sağlık dolu bir yolculuğa hazır olun. Tarihi neredeyse insanlık kadar eski olan kaplıcalar, astımdan tansiyona birçok hastalıkta alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Özellikle fay hatları çevresinde yoğunlaşan kaplıcalar yeryüzünün alt katmanlarından yüzeye çıkan şifalı sularıyla sadece tedavi değil, aynı zamanda benzersiz tatil ve dinlenme alanları olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'nin en iyi kaplıca merkezleri nereler ve hangi hastalıklara iyi geliyor dersiniz?

Yalova Termal Kaplıcaları

Marmara Bölgesi'nin ve belki de Türkiye'nin en ünlü kaplıca merkezlerinden biri Yalova'da bulunuyor. İstanbul'dan deniz otobüsleriyle de kolayca ulaşılabilen Yalova Termal Kaplıcalarından çıkan şifalı sular romatizmadan böbrek hastalıklarına pek çok rahatsızlıkta alternatif ve destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Yalova'nın 13 kilometre dışında yer alan termal tesisler geniş bir ormanlık arazi içinde yer alıyor. Bu sayede sadece şifalı suların faydalarından değil, aynı zamanda bol oksijenli temiz havadan da yararlanmak için ideal. Yalova'ya 50 km. uzaklıkta bulunan Armutlu da özellikle son yıllarda en çok tercih edilen kaplıca merkezlerinden biri. Armutlu'nun şifalı suları ise kireçlenme ve dolaşım bozuklukları gibi çok sayıda hastalıkla mücadele için kullanılıyor. Civarda kalabileceğiniz en uygun otellere göz atmak için tıklayın.

Türkiye'nin en iyi kaplıca merkezleri

Tuzla Kaplıcaları

İstanbul'un ilk ve tek kaplıcası şehrin hemen girişinde yer alan Tuzla'da bulunuyor. Tarihi yine çok eskilere dayanan bu kaplıca üzerinde hizmet veren bir termal otel de var. Özellikle İstanbul'da yaşayanlar ve şehri ziyaret edenler tarafından tercih edilen bu kaplıca kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat gibi mineraller bakımından oldukça zengin. Yakın dönemde açılan Tuzla Marina da hem alışveriş yapmak hem de yemek yiyip gezmek için ideal. İstanbul'u kaplıca tatili için ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Tuzla'ya yakın olan Sabiha Gökçen Havalimanı'nı tercih etmenizde yarar var. Şehre Ankara'dan veya İzmir'den uçak bileti karşılaştırması yapabilir ve İstanbul uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye'nin en iyi kaplıca merkezleri

Bolu Kaplıcaları

Kaplıcaları ile ünlü Marmara'nın bir diğer ünlü kaplıca merkezi de Bolu'da bulunuyor. Bolu Kaplıcaları da Yalova'da olduğu gibi ormanlar içinde, yeşillik bir arazide yer alıyor. Bölgeden çıkan termal suların iyi geldiği hastalıklar ise romatizma, kemik erimesi, spor yaraları ve bel ağrıları olarak sıralanıyor. Bolu aynı zamanda ünlü Kartalkaya Kayak Merkezi ile ünlü. Kar yağışının başlamasıyla burada kayak yapabilir, sonrasında kaplıcada dinlenip şifalı sulardan yararlanabilirsiniz. Bolu ve çevresi dayanılmaz lezzetleri ile de adından söz ettiriyor. Şehirde kalıp daha fazla yer gezip görmek ve bu lezzetlerin tadına bakmak isterseniz, Bolu'da kalacak en uygun otelleri karşılaştırabilirsiniz.

Türkiye'nin en iyi kaplıca merkezleri

 

İzmir Kaplıcaları

İzmir için 'Türkiye'nin termal başkenti' desek çok da yanlış olmaz. Sıcak yaz günlerinde başta Çeşme olmak üzere sahilleri ve kumsalları dolup taşan şehir havaların soğumasıyla termal turizmi merkezi haline geliyor. İzmir'de bulunan sayıları 20 civarındaki kaplıca merkezleri arasında en ünlü ve en çok tercih edilenlerden biri Balçova. Şehir merkezine 8 km. uzaklıktaki konumuyla da avantajlı olan Balçova dışında Çeşme-Ilıca, Bademli, Geyiklidağ, Cumalı gibi merkezler hem İzmir çevresinden hem de Türkiye'nin farklı bölgelerinden ziyaretçileri çekiyor. İzmir kaplıcalarının iyi geldiği rahatsızlıklar ise eklem hastalıkları, kireçlenme, romatizma ve bel-boyun fıtığı olarak karşımıza çıkıyor. Yılın her döneminde farklı güzelliklerle ziyaretçilerini karşılayan İzmir'e uçak biletlerini karşılaştırabilir veya Ege lezzetleri başta olmak üzere kente özgü tatları keşfedebileceğiniz İzmir'de ne yenir ne içilir galerimize göz gezdirebilirsiniz.

Türkiye'nin en iyi kaplıca merkezleri

Afyon Kaplıcaları

Dünyaca ünlü kaymağı ve sucuğuyla aynı zamanda Türkiye'nin lezzet başkentlerinden biri olarak anılan Afyon'da neredeyse yılın her döneminde ilgi gören termal tesisler var. Afyon kaplıcalarının bir özelliği de su sıcaklığının birçok bölgeye kıyasla daha fazla olması. Bu sayede buradan çıkan suyun faydaları saymakla bitmiyor. Gazigöl, Hüdai, Heybeli gibi farklı bölgelere yayılan Afyon şifalı sularının iyi geldiği hastalıkların başında ise kireçlenme, cilt rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları ve solunum yolları şikayetleri geliyor. Şehirde her bütçeye uygun bir termal otel bulmak da mümkün. Kentte kalabileceğiniz bu otelleri karşılaştırmak ve kolayca rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Şehirde deneyebileceğiniz lezzetler için Afyon'da ne yenir ne içilir galerimize, civarda görebileceğiniz ilgi çekici yerler içinse Afyon'da gezilecek yerler galerisine mutlaka göz atın.

Türkiye'nin en iyi kaplıca merkezleri

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.