Tarihi olduğu kadar doğal güzellikleriyle de benzersiz yerlere sahip bir ülkemiz var. Bunların başında da binlerce yılda suyun kayaları oymasıyla oluşan kanyonlar geliyor. Sarp kayalıkların ortasında akıp giden su ve çevresindeki dağların muhteşem uyumunu izleyebileceğin çok güzel kanyonlarımız var. Türkiye’nin en güzel kanyonlarını keşfe çıkmaya hazır mısın?

Uşak Ulubey KanyonuTürkiye'nin EN güzel kanyonları

Dünyanın en uzun ikinci kanyonu olan Uşak Ulubey Kanyonu’nun yaklaşık 500 yılda oluştuğu tahmin ediliyor. Yüzlerce yıllık oluşumun izlerini görmek için cam seyir terasına çıkıp bu görkemli manzarayı izleyebilirsin. ABD’deki Grand Kanyon’dan sonra 77 metrelik uzunluğuyla dikkat çeken bu kanyonun içinden Banaz Çayı akıyor. Kanyon, etrafındaki karstik tepeleri ve aşınmış toprak yapısıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor. Konaklamak için Uşak otellerine göz atabilirsin.

Valla Kanyonu Türkiye'nin EN güzel kanyonları

Kanyon açısından zengin ülkemizde dünyanın en derin ve geçişi en zor kanyonu da yer alıyor. Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan Valla Kanyonu trekking ve rafting yapmak isteyenler için şahane seçenekler sunuyor. Kanyonu gezmek ve ekstrem sporlardan yapmak için rehberden bilgi alabilirsin. İple suya inmek, rafting yapmak gibi eğlenceli ve heyecanlı aktiviteler de deneyimleyebilirsin. Kastamonu uçak biletlerine göz atıp seyahatini programlayabilirsin.

Karanlık KanyonTürkiye'nin EN güzel kanyonları

Ekstrem spora meraklılar için özel bir yer olan Karanlık Kanyon, Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yer alır. Rafting, kano gibi sporlar için dünyaca ünlü rotalar arasında gösteriliyor. Özel kıyafetlerle uçuş yapılan wingsuit atlayışlarının da dünyadaki önemli rotalarından biri olan bu kanyonun etrafındaki dağlar ve Fırat Nehri’nin heybeti insanı şaşkına çeviriyor. Doğu Ekspresi treni de bu rotadan geçiyor.

Saklıkent KanyonuTürkiye'nin EN güzel kanyonları

Muğla-Antalya il sınırında yer alan Saklıkent Kanyonu en ünlü kanyonların başında geliyor. Bir çobanın tesadüfen bulduğu bu kanyonda yürürken gökyüzünü görmek çok zor. Kanyonda yeme içme alanları bulunuyor. Serin sularda yürüyerek hatta ayaklarını suya sokarak dinlenebilirsin. Saklıkent Kanyonu’na ulaşmanın en kolay yolu Dalaman uçak bileti satın almaktan geçiyor.

Köprülü KanyonTürkiye'nin EN güzel kanyonları

Turistlerin çok sevdiği ve ilgi gösterdiği kanyonların başında gelen Köprülü Kanyon, Antalya’da yer alıyor. Rafting, jeep safari, yürüyüş gibi pek çok aktivite yapılabiliyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde turistler buraya gelerek serin sulara girmeyi çok seviyor. Antalya uçak biletleri için tıkla.

Cehennem Deresi KanyonuTürkiye'nin EN güzel kanyonları

Gezmesi, yürümesi en zor kanyonlardan biri olan Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin’in Ardanuç ilçesinde yer alıyor. Çok dik, bir kişinin bile zor geçebileceği darlıkta ve 500 metre uzunluğundaki kanyonda yürürken dikkatli olmanda fayda var. Artvin’de otellerineseçeneklerine göz atmak istersen tıklayabilirsin.

Çatak KanyonuTürkiye'nin EN güzel kanyonları

En güzel seyir teraslarından birine sahip olan bir başka kanyon da Kastamonu’daki Çatak Kanyonu. Yüksekten korkanların üzerine çıkmaya tereddüt edeceği bu cam terastan şahane fotoğraflar çekebilirsin. Kanyon açısından çok zengin bir bölge olan Kastamonu’da Çatak ve Valla’nın dışında Horma, Malyas, Şehriban, Ersizlerdere Kanyonları da bulunuyor.

Lamas KanyonuTürkiye'nin EN güzel kanyonları

Mersin’in sıcak yaz günlerinde yerli ve yabancı turistlerin serinlemek için gittikleri Lamas Kanyonu, zengin bitki çeşitliliğine de sahip. Erdemli ilçesinde yer alan kanyonun ortasından Lamas çayı akar, özellikle yazın serinlemek isteyenlerin bu suda keyifle yüzdüğünü görebilirsin. Uzun bir kanyon olduğu için trekking yapmak isteyenler için de güzel bir yer.

Arapapıştı KanyonuTürkiye'nin EN güzel kanyonları

Suyun turkuaz rengini gördüğünde şaşıracağın Arapapıştı Kanyonu Aydın’ın Bozdağan ilçesinde yer alıyor. Rivayete göre Arap istilasında Araplar burayı görüp ne yapacağını şaşırınca fethedememiş, bu yüzden de kanyon bu ismi almış. 6 kilometre uzunluğunda 380 metre yükseklikteki kanyon çevresinde bungalov konaklama alanları bulunuyor. Kanyona giderken yol boyunca göreceğin manzaralara hayran kalabilirsin.

Ihlara VadisiTürkiye'nin EN güzel kanyonları

Bu kanyonu diğer kanyonlardan ayırmak gerekiyor çünkü burası aynı zamanda dünyada insanların yaşadığı en büyük kanyon özelliğine sahip. 18 km uzunluğunda ve 150 metre derinliğindeki Ihlara Vadisi bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2305 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.