Türkiye'nin en güzel 10 köyü


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 542

Hayat bu köylerde bir başka güzel! Ülkemizde hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle adından söz ettiren harika köyler var. Her biri farklı özellikler taşıyan bu köyleri keşfetmek ve doğanın tadını çıkarmak için acele edin.

Şirince

Belki de Türkiye'nin en ünlü köyü olan Şirince bu ününü fazlasıyla hak eden bir yer. Genellikle iki katlı sevimli evleri, dar sokakları ve çarşısında satılan yöresel ürünleriyle köy, yerli-yabancı birçok gezginin gözdesi oldu bile. Şirince'yi gezmek için her mevsim uygun olsa da burası özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçilerle dolup taşıyor. Köy, lezzet konusunda da çok meşhur. Şirince'de Ege'ye özgü sakızlı Türk kahvesi hatta sakızdan yapılmış reçel bile bulabilirsiniz. Ulaşım içinse İzmir'den kısa bir otomobil yolculuğuyla veya günübirlik turlara katılarak burayı keşfedebilirsiniz. Şirince aynı zamanda dünyanın en önemli antik kalıntılarından biri olarak kabul edilen Efes Antik Kenti'ne de çok yakın. Köyde dolaştıktan sonra Efes'i de görerek yolculuğunuzu sonlandırabilirsiniz. Bu yaz Şirince yollarını arşınlamak için hazırsanız İzmir uçak biletlerini şimdiden karşılaştırmaya başlayın.  

Şirince

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Cumalıkızık

Bursa'ya bağlı Cumalıkızık, Türkiye'nin en güzel köylerinden biri. Köy aynı zamanda şehre gelen turistler tarafından görülmek istenen yerlerin başında geliyor. Osmanlı döneminde kurulan köyün, civar köylerde yaşayanların cuma namazı için burada toplanması veya köyün cuma günü kurulması nedeniyle bu adı aldığı tahmin ediliyor. Köyün geleneksel evlerinde bugün de yaşayanlar var. Turistler Cumalıkızık'ta dolaşıp yörede yaşayanlar tarafından yapılan yerel ürünleri alarak birkaç saatliğine de olsa köy yaşamını deneyimleyebiliyorlar.

Cumalıkızık

Gümüşlük

Son yıllarda yıldızı en çok parlayan yerlerden biri de Bodrum'a bağlı Gümüşlük. Burası her ne kadar sonradan mahalle olarak anılmaya başlasa da halen tipik bir Bodrum köyü havasını koruyor. Gümüşlük'te ilk olarak birbiri ardına sıralanmış yeldeğirmenleri ile karşılaşacaksınız. Ve tabii tipik beyaz Bodrum evleriyle... Gümüşlük'ün masmavi denize açılan koyları ise yaz aylarında serinlemek ve güneşlenmek isteyenlerle dolup taşıyor. Burası aynı zamanda Bodrum'da günü batırmak için en güzel yerlerden biri. Beldenin en popüler mekanlarından biri haline gelen Limon Cafe'de bir masaya oturun ve limonata veya kahvenizi yudumlarken kendinizi tam karşınızda uzayıp giden manzaraya bırakın.

Gümüşlük

Göreme

Peribacaları ile ünlü Kapadokya'nın tam kalbinde bulunan Göreme, dünya üzerinde en fazla görülmek istenen yerlerin başında geliyor. Bu haklı ününün ise elbette bir nedeni var. Göreme'de dolaşırken kendinizi çok farklı bir dünyadaymış gibi hissedebilirsiniz. Üstelik sabahın erken saatlerinde yapabileceğiniz balon turu sayesinde bu eşsiz güzelliği gökyüzünden de izlemek mümkün. Bölgeye gelirseniz mutlaka taşların içine oyularak inşa edilen kaya otellerden birinde kalın. Böylece bu farklı dünyayı dışından izlemekle yetinmeyip içinde yaşayabilirsiniz. Göreme'de görmeniz gereken yerlerden biri de Göreme Açıkhava Müzesi. Dünyanın en özel bölgelerinden biri olan Kapadokya'nın adeta bir özeti olan bu müzede gördükleriniz sizi de fazlasıyla şaşırtacak. Göreme'yi keşfetmek için Nevşehir'e uçabilir, kısa bir yolculuktan sonra bölgeye ulaşabilirsiniz.

Göreme

Kayaköy

Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Kayaköy. Osmanlı döneminde Rumların yaşadığı köy, mübadele sonrası tamamen boşalmış. Bugünse daha çok turlarla gelen yerli ve yabancı turisler tarafından ziyaret edilen bir müze gibi. Köyde eski evler arasında dolaşırken yıllar önce burada yaşayanların izlerine tanık olmak klasik tatil anlayışının çok ötesine geçen bir deneyim. Özellikle gece yapılan turlardan birine katılırsanız daha önce hiç yaşamadığınız türden bir maceranın kapısını aralayabilirsiniz.

Kayaköy

Yeşilyurt

Adı gibi yeşil bu köy de Muğla'ya bağlı bir cennet köşe adeta. Muğla'dan çok da uzun olmayan bir yolculuk sonunda ulaşabileceğiniz köyde doğal yaşamın tüm güzelliklerini görebilir hatta siz de bu yaşamın bir parçası olabilirsiniz. Gelenekel dokuma ürünleri ile ünlenmiş köyde bu gelenek halen sürüyor. Köyden ayrılırken bal, peynir ve yoğurt gibi taze köy ürünlerinden almayı da unutmayın.

Yeşilyurt

Adatepe

Kaz Dağları'nın eteklerinde kurulan Adatepe önceleri sadece bölge halkının yaşadığı ve bildiği bir yerken bugün Türkiye'nin dört bir köşesinden ziyaretçileri kendine çekiyor. Yemyeşil doğası ve benzersiz ortamının yanı sıra burası aynı zamanda Türkiye ve dünyada, havanın en temiz olduğu yerlerden de biri. Adatepe'de sakinlik ve huzur dolu birkaç gün geçirdikten sonra Ege'nin serin sularında yüzmek isterseniz rotanızı Altınoluk'a çevirebilirsiniz.

Adatepe

Yanıklar Köyü

Eğer tatil için bu yaz siz de Fethiye'yi tercih edecekseniz, civarda mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Yanıklar Köyü. Fethiye'den kısa bir yolculuk sonrasında köye ulaşabilir ve narenciye bahçeleri ile çevrili manzaraların içinde kaybolabilirsiniz. Bu yaz rotasını Fethiye'ye çevirecekler şimdiden Dalaman uçak biletlerini karşılaştırabilirler. Eğer gideceğiniz tarihlerde Dalaman'a uygun bilet bulamazsanız, Antalya'ya uçarak da Fethiye'ye ve Yanıklar Köyü'ne ulaşabilirsiniz.

Yanıklar Köyü

Kaleköy

Antalya'ya bağlı Kaleköy ise doğanın içinde yaşarken denizden ve güneşten uzaklaşmak istemeyenler için benzersiz bir alternatif. Ziyaretçilerini kartpostal gibi görünen sahiliyle karşılayan köyde antik kalıntıları görebilir, hem doğa hem de kültür turu yapabilirsiniz. Yeşil, mavi ve köy yaşamı... Bu yaz bu üçlünün benzersiz bir şekilde harmanlandığı Kaleköy'e gidin, tüm bunları ve çok daha fazlasını kendi gözlerinizle görün.

Uçhisar

Uçhisar

Kapadokya'da Göreme'den sonra listenizin ikinci sırasında mutlaka Uçhisar olmalı. Köyü tepeden izleyen tarihi Uçhisar Kalesi'nden manzarayı izlemek herkesin hayatında en az bir kere yaşaması gereken bir deneyim. Kaleye özellikle gün doğarken veya batakerken çıkarsanız göreceğiniz manzara çok daha karşı konulmaz bir hal alıyor. Uçhisar'ı da gördükten sonra rotanızı bölgenin diğer ünlü beldeleri Ürgüp ve Avanos'a çevirebilirsiniz. Avanos'un en belirgin özelliği ise topraktan yapılan kaplar. Beldedeki atölyelerde kendiniz de birkaç deneme yapabilir, bu konudaki yeteneğinizi gösterebilirsiniz.

Uçhisar

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2185 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.