Türkiye’nin en değerli markaları

nihanbayram

Uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance, Türkiye’nin En Değerli Markaları 2014 listesini açıkladı. Bakın listede hangi markalar var.

Şişe Cam

Şişe Cam

Listede 20.sırada şişe cam yer alıyor. Avrupa’nın da en büyük cam kuruluşlarından biri olan şişe camın marka değeri 405 milyon dolar.

Vestel Elektronik

Vestel Elektronik

Listeye 19.sırada giren Vestel Elektronik marka değerini 412 milyon dolara çıkardı. geçen yıl 22. sırada iken bu yıl 19. sıraya yükseldi.

Ülker Bisküvi

Ülker Bisküvi

Türkiye’nin en büyük bisküvi markalarından Ülker, 652 milyon dolarlık marka değeriyle listede 18. sırada yer aldı.

Opet

Opet

Bir Türk petrol şirketi olan Opet, marka değerini arttıran firmalardan birisi. Opet 674 milyon dolarlık marka değeriyle listede 17. sırada yer aldı.

Migros

Migros

Türkiye’de marketçilik zincirinin ilk markalarından Migros, geçen yıldan bu yana marka değerini 680 milyon dolara çıkardı ancak geçen yıla göre marka sıralamasında yeri değişmedi.

ENKA

ENKA

Ünlü inşaat firmalarından biri olan ENKA 731 milyon dolarlık marka değeriyle listede 15. sırada bulunuyor.

Vakıfbank

Vakıfbank

Geçen yıl 737 milyon dolar olan marka değerini bu yıl 829 milyon dolara yüksekten Vakıfbank listede 14. sıraya yükseldi.

Ford Otomotiv

Ford Otomotiv

Otomobil üreticisi Ford’un Türkiye’deki temsilcisi Ford Otomotiv de marka değerini arttıran firmalardan bir tanesi. Amerikan Ford Motor Company bünyesinde önemli bir yere sahip şirket, 955 milyon dolarlık marka değeriyle listede 13. sırada bulunuyor.

Halk Bankası

Halk Bankası

Listeye giren bir başka banka da Halk Bankası. Banka geçen yıla göre marka değerini 1 milyar 63 milyon dolara yükselterek listede 12. sıraya oturdu.

Petrol Ofisi

Petrol Ofisi

Türkiye’nin bir başka büyük petrol firması 1941 yılında devlet tarafından kurulan Petrol Ofisi, marka değerini bu yıl 1 milyar 117 milyon dolara çıkartarak listede 11. sıraya yükseldi.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası

Listeye çok sayıda banka girdi. Bunlardan biri de Yapı Kredi Bankası. Yapı Kredi Bankası 1 milyar 117 milyonluk marka değeriyle listede 10. sırada yer aldı.

Anadolu Efes

Anadolu Efes

Anadolu Efes marka değerini geçen yıldan bu yana yükseltse de listedeki sıralaması düştü. Anadolu Efes 1.272 milyon dolarlık marka değeriyle listede 9. sırada yer aldı.

BİM

BİM

Marka değerini en çok arttıran şirketlerin başında geliyor BİM. Market zinciri BIM marka değerini 1 milyar 391 TL’ye yükselterek listede 8. sıraya oturdu.

Arçelik

Arçelik

Türk elektronik markası Arçelik marka değerini arttıran bir başka firma. Arçelik marka değerini 1 milyar 455 milyon dolar yükselterek listede 7. sıraya oturdu.

Turkcell

Turkcell

Türk GSM firması Turkcell iştirakleriyle ilgili sorunlar yaşasa da en değerli Türk markaları listesindeki yerini koruyor. Turkcell 1 milyar 497 TL’Lik marka değeriyle geçen yıldan bu yana 1 basamak düştü ve listede 6. sıraya oturdu.

Garanti Bankası

Garanti Bankası

En değerli Türk markaları listesine giren bir başka marka da Garanti Bankası. Garanti Bankası marka değerini 1 milyar 579 TL’ye çıkartarak listede 5. sırada yer aldı.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları marka değerini geçen yıldan bu yana 2 basamak düşürdü. THY 1 milyar 800 milyon TL’lik marka değeriyle listede 4. sırada yer aldı.

İş Bankası

İş Bankası

İş Bankası marka değerini geçen yıldan bu yana bir miktar daha arttırarak listede 3.sıraya yükseldi. İş Bankası’nın marka değeri 2 milyar 081 milyon TL.

Akbank

Akbank

Türkiye’nin en değerli markaları listesine en üst sıradan giren bir başka Türk bankası da Akbank. Akbank geçen yıldan bu yana marka değerini 2 milyar 121 milyon TL’ye yükselterek listede 2. sıraya oturdu.

Türk Telekom

Türk Telekom

En değerli Türk markaları listesinin zirvesine Türk Telekom oturdu. Türk Telekom marka değerini 2 milyar 380 milyon TL’ye yükselterek geçen yıldan bu yana zirvedeki yerini korudu.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar