Türkiye'nin en değerli ilçeleri!

tugbahacibayramoglu

Konutta giderek artan fiyatlar dikkat çekici. Hele bazı semtler ya da ilçelerde bu artış çok daha yüksek. Bir gayrimenkul bilgi bankası sitesi de Türkiye genelinde konut metrekare fiyatlarıyla en pahalı ilçeleri açıkladı. Bakın hangi ilden ilçeler, bu listeye girmiş.

En pahalı ilçe Beşiktaş

Konutta 25.000 TL’nin üzerinde fiyatıyla İstanbul’un Beşiktaş ilçesi en pahalı ilçe oldu. Beşiktaş’ı 19.000 TL’lik metrekare fiyatıyla Sarıyer, yaklaşık 17.000 TL’lik metrekare fiyatıyla Bozcaada ve 15.000 TL üzerinde metrekare fiyatıyla da Bakırköy izledi. Sıralamadaki bu ilk beş ilçeyi İzmir’in Çeşme, Muğla’nın Bodrum, İstanbul’un Beykoz, Adalar, Kadıköy ve Şişli ilçeleri takip ediyor.

Bodrum’da fiyatlar zirvede

Bodrum ve Çeşme’den sonra Kaş, Datça, Marmaris, Ula, Fethiye, Köyceğiz, Ortaca gibi sayfiye ilçeleri de yüksek metrekare fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Konut metrekare birim fiyatlarındaki artış inşaat maliyetlerindeki artışla açıklamak mümkün.

Online hayat yazlık yerlere talebi arttırdı

Ancak yazlık bölgelerdeki artış gerçekten tahminin çok üzerinde. Bunda da pandeminin etkisi büyük. Bu kış Bodrum, Çeşme gibi yazlık ilçeler tarihinin en kalabalık kışını yaşadı. Birçok şirket yıl boyunca online çalışma hayatına geçtiğini açıklamıştı. Okullarda da eğitimin geneli online olunca, insanlar yazlık evlerinden ayrılmadı. Sokağa çıkma kısıtlamalarını müstakil evlerinde geçirmek, bahçeye çıkmak cazip gelince bu tür evlere ilgi arttı. Haliyle de bu evlerin fiyatları oldukça yükseldi.

İstanbul’da artış sürer

İstanbul dünyanın önemli büyük şehirlerden olduğu için fiyat artışı sürer. Çünkü zaten inşaat maliyetleri sürekli artıyor. Yeni ev yapmak için arsa sıkıntısı var. Kentte büyüyecek alan kalmadı. Ancak yazlık bölgeler için aynı şeyi söylemek zor. Yeniden ofislere dönme zorunluluğu başlayınca, okullar açılınca buralarda kışın yaşamak isteyenlerin sayısı azalır, bu da talebi olumsuz etkiler.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar