Türkiye'nin dünya mirası yerleri ve eserleri


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 5812

Dünyanın en önemli ve korunmaya değer alanlarını seçen UNESCO ülkemizden bugüne kadar tam 15 yeri listeye dahil etti. İstanbul'dan Göreme Milli Parkı'na ve Nemrut Dağı'na uzanan listeye son giren yer ise İzmir sınırlarında bulunan Efes Antik Kenti. Türkiye'den listeye giren diğer yerleri keşfetmeye hazır mısınız?

Yaşayan tarih İstanbul

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul aynı zamanda ülkemizden listeye giren en geniş alana sahip yer olma özelliğini taşıyor. Başta Tarihi Yarımada olmak üzere kentin birçok bölümünü ve Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi önemli yapıtı kapsayan bu alanların tamamı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi kapsamında. Ülkemizin en fazla ziyaretçi çeken şehirleri arasında da ilk sıralarda gelen İstanbul'u bu yaz keşfetmeye hazırsanız, Anadolu ve Avrupa Yakası'nda iki ayrı havalimanına sahip şehre uçmak için acele edin.

Yaşayan tarih İstanbul

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Güzel atlar ülkesi Kapadokya

Nevşehir'in Ürgüp, Göreme, Uçhisar gibi beldelerini kapsayan Kapadokya da ülkemizden listeye giren ilk yerler arasında. 1985 yılında listeye dahil olan Kapadokya'nın 'dünya mirası' olarak görülen diğer tarihi ve görülmeye değer noktası ise Göreme Milli Parkı. Göreme ve çevresinde gezilip görülecek çok sayıda tarihi ve doğal güzellik var. Bölge ayrıca taşların içine oyulan otelleriyle de biliniyor.

Güzel atlar ülkesi Kapadokya

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Sivas'ın Divriği ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii ve Darüşşifası kentin UNESCO tarafından koruma altına alınan ilk ve tek noktası. Avlulu tipik Selçuklu mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan Ulu Camii de 1985'den bugüne listede yer alıyor.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Hitit Başkenti Hattuşaş

Çorum sınırları içinde bulunan Hattuşaş, Anadolu'nun en büyük medeniyetlerinden biri olan Hititlerin başenti. Tarihi kentin bitçok bölümü günümüze kadar ulaşamasa da kalıntılar ziyaretçileri kendisine çekmeye yetiyor. Çorum aynı zamanda lezzetli leblebilerin de kenti. Burada klasik leblebi, beyaz leblebi ve benzerlerinden farklı olan çikolatalı leblebi gibi lezzetleri bulabilirsiniz. Çorum'a ve Hattuşaş'a Amasya'ya uçarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Benzersiz manzaraların diyarı Nemrut Dağı

Benzersiz manzaraların diyarı Nemrut Dağı

Nemrut Dağı denince ilk akla gelen şeylerden birisi şüphesiz günün ilk saatlerinde izleyebileceğiniz muhteşem manzara. Öyle ki sadece bu manzarayı izleyebilmek için Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinden turistler erken saatlerde buraya çıkıyor. Bu benzersiz manzaraya tanıklık eden Nemrut ve sırrı halen çözülemeyen dev heykeller UNESCO tarafından dünya mirası olarak da tescillenmiş durumda.

Ksansos ve Letoon Antik Kentleri

Ksansos ve Letoon Antik Kentleri

Türkiye'nin en batısında bulunan ve en önemli tarihi ve turistik alanlara ev sahipliği yapan Muğla aynı zamanda 'dünya mirası' iki antik şehre de sahip. Kente geldikten sonra buraya düzenlenen turlarla veya araç kiralayarak iki kenti de görebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ilgi gören bu yerlerin diğer dönemlerde daha sakin olduğunu da unutmayın.

Beyaz cennetler Hierapolis ve Pamukkale

Beyaz cennetler Hierapolis ve Pamukkale

Denizli'de bulunan Hierapolis ve Pamukkale de ülkemizin en fazla ilgi gören yerlerinin balında geliyor. Adı gibi beyaz bir kaleye benzeyen Pamukkale ve hemen yanında bulunan Hierapolis Antik Kenti tek bir yere gidip iki ayrı dünyayı görmek isteyenler için doğru bir seçim. Çevrede kalabilecek oteller olduğu gibi yakın yerlerden günübirlik turlarla da rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu bölge ayrıca şifalı suları ve kaplıcalarıyla ünlü. Tarihi kalıntıları gezdikten sonra bu kaplıcalara giderek sağlığınıza da iyi gelecek bir tatil yapabilirsiniz.

Tarihin izinde Safranbolu

 

Tarihin izinde Safranbolu

Kendine has geleneksel mimarinin ürünü genellikle iki katlı evleri, yerel ürünler ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanları ve bölge halkı tarafından işletilen küçük lokantalarıyla şehirden uzaklaşıp gürültü ve stresten uzak bir tatil geçirmek için en iyi yerlerden biri olan Safranbolu 1994 yılında listeye dahil edildi. Safranbolu sadece listedeki yeriyle değil Türkiye'nin en iyi alternatif tatil rotalarından biri olarak gösterilmesiyle de gördüğü ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Safranbolu'da nerede kalmalı derseniz, en uygun otel seçenekleri de sayfamızda.

Anadolu'nun tarihi Troya Antik Kenti

Anadolu'nun tarihi Troya Antik Kenti

Tarihin en eski uygarlılarıın yaşadığı Anadolu topraklarında bugüne dek hüküm sürmüş en ilgi çekici ve efsanevi yer neresi derseniz, birçok kişinin yanıtı aynı olacaktır: Troya. Ünlü Truva Atı'nın sona erdirdiği Truva Savaşı'nın da yaşandığı kent bugün Çanakkale sınırları içinde bulunuyor. Günümüzde antik şehirden az sayıda kalıntıyı görmek mümkün olsa da özellikle filmde de kullanılan ve kent merkezinde sergilenen Truva Atı mutlaka ilk sıralara alınmalı.

Muhteşem Selimiye Camii ve Külliyesi

Muhteşem Selimiye Camii ve Külliyesi

Osmanlı İmparatorluğu'ndan miras kalan ve her biri 'sanat eseri' olarak adlandırılan birçok yapıya imza atan Mimar Sinan'ın 'ustalık eseri' Selimiye Camii sadece Edirne'nin değil, dünyanın da en güzel camilerinden birisi. Şehrin birçok noktasından görülebilen bu görkemli yapı 2. Selim tarafından yaptırılmış ve yapımı 1575 yılında tamamlanmış.

Anadolu mirası Çatalhöyük

Anadolu mirası Çatalhöyük

Dünyanın ilk yerleşimlerinden olan Çatalhöyük aynı zamanda dünya üzerinde kurulan ilk kentlerden birisi olarak biliniytor. Milattan önce 8. yüzyıla tarihlenen kentte o dönemde 8 bine yakın insan yaşıyordu ve bu haliyle o güne dek kurulmuş en büyük kentlerden birisiydi. Konya'ya 53 kilometre uzaklıktaki Çatalhöyük'ü görmek için kente geldikten sonra kısa bir yolculuk yapmanız yeterli. Üstelik en lezzetli etli ekmeklerin de yapıldığı şehirde yeme içme konusunda birçok seçenek var.

Osmanlı'nın doğduğu yer Bursa-Cumalıkızık

Osmanlı'nın doğduğu yer Bursa-Cumalıkızık

Osmanlı'nın ilk başkentlerinden birisi olan Bursa ve Cumalıkızık Köyü, ülkemizden dünya mirası olarak anılan diğer yerler. Kuruluşu 14. yüzyıl başlarına dek uzanan Cumalıkızık iyi korunmuş tarihi evleri ve doğallığından bir şey kaybetmemiş köy yaşamıyla hem tarihi yerleri görmek hem de şehirden uzaklaşmak isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Buraya kadar gelmişken Bursa'da meşhur İskender'in veya pideli köftenin de tadına mutlaka bakmalısınız.

Bergama'nın antik zenginliği Pergamon

Bergama'nın antik zenginliği Pergamon

İzmir'in Bergama ilçesi yakınlarında bulunan Pergamon Antik Kenti'nin tarihi milattan önce 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Türkiye'nin ilk arkeoloji müzesinin de bulunduğu antik kentte bulunan önemli kalıntılar Avrupa'nın başta Berlin olmak üzere farklı bölgelerinde sergileniyor. Az sayıda sütun ve şehir meyanından oluşan kent ve çevresini görmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz ayları. İzmir şehir merkezinden hareket eden günübirlik turlarla veya araç kiralayarak Bergama'yı görebilirsiniz.

Tarihi Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri

Tarihi Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır'da bulunan surların tarihinin 9 binden yıldan eskiye dayandığı tahmin eidliyor. Kentte görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda gösterilen surların bir diğer özelliği ise bu kadar eski ve iyi korunmuş surlar arasında dünyada Çin Seddi'nden sonra ilk sıralarda gelmesi. Hevsel Bahçeleri ise Diyarbakır Surları'na yakın bir konumda, Dicle Nehri kıyısında bulunan verimli arazilerden oluşuyor. Şehre geldikten sonra iki yeri de kısa sürede keşfedebilirsiniz. Şehirde gezilip görülecek alternatif rotalar galerimizde. Ayrıca tatilinizi biraz daha uzatırsanız, birkaç saatlik uzaklıktaki Şanlı Urfa ve Mardin'i de görmeniz mümkün.

Antik Çağ'ın zirvesi Efes

Antik Çağ'ın zirvesi Efes

İzmir'den listeye giren son yer aynı zamanda Andolu'nın en eski ve görkemli antik kentlerinden Efes. Antik Yunan, Helen ve Roma uygarlıklarının izini taşıyan şehrin tarihi 6 bin yıl ve öncesine kadar gidiyor. Geçmiş çağlarda 14 binden fazla kitaba ev sahipliği yapan bu kütüphaneye ait sütunlar ve kalıntılar günümüzde aslına uygun olarak onarılarak ayağa kaldırılmış. Kütüphane önünde fotoğraf çektirmek Efes'e gelen birçok turist tarafından ilk yapılan şeylerden birisi. Efes ve çevresinde Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı ve Yedi Uyurlar gibi diğer tarihi yerleri de görebilirsiniz. Şehrin tarihini daha yakından tanımak isterseniz, İzmir şehir merkezinden düzenlenen günübirlik rehberli turlara katılabilir veya minibüslerle Selçuk'a geldikten sonra kolayca ulaşarak kendiniz de keşfedebilirsiniz.

Antik Çağ'ın zirvesi Efes

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2120 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.