Türkiye’nin Down Kafeleri

damlayener
İçindekiler

21 Mart, dünyanın her yerinde down sendromuna farkındalık günü olarak geçiyor. Bugünün 21 Mart olmasının sebebi oldukça mantıklı aslında. Birleşmiş Milletler’in bugüne bir jesti de diyebiliriz. Bildiğimiz gibi down sendromu vücutta fazla bir kromozom bulunmasıyla oluşan genetik bir durum. Anneden 23, babadan 23 kromozom aldığımızı düşündüğümüz de her kromozom çiftinden birer tane olduğunu ve 21. kromozomun çift değil üç adet olduğu durumda genetik bir farlılık olan down sendromu ile karşılaşıyoruz.

Birleşmiş Milletler’in down sendromuna 21 Mart da farkındalık yaratmasının formülü oldukça açık aslında, 21. Kromozom ve 3 adet. Bu tarih 21 ve 3 sayılarını takvimde farklı kılıyor.

Bugünün anlamının nereden geldiğinden bahsettiğimize göre şimdi de bugünün farkındalığı için neler yapabileceğimize beraber bakabiliriz. Türkiye’nin farklı noktalarında down sendromlu çalışanların olduğu ve bu şekilde istihdam sağlayan birçok kafe mevcut. Çalışmaya başlamadan önce gerekli eğitimleri alıp sosyal hayata kazandırılmak için çabalıyorlar. Bunlardan yalnızca birkaçını aşağıda paylaşıyorum ancak daha nicesi var. Dilersen sen de bu kafeleri ziyaret ederek, buluşma planlarını bu noktalarda belirleyerek katkı sağlayabilirsin.

Tebessüm Kafe – İstanbul

Hafta sonu hafta içi fark etmeksizin 9:00-20:00 arasında buraya uğrayabilir, çayını yudumlarken sıcak bir dilim kekini yiyebilirsin. Masaların üzerinde iletişimi kolaylaştıracak broşürler bulunuyor. Bu güzel çocukları sosyal bir ortam içerisine kazandırmak adına, İstanbul’da gidilecek yerler listene burayı eklemeyi unutma.

Down Kafe – Kızılay

‘’Engellerin durduramadığı, sıcak bir mekân!’’ Down Kafe, down sendromuna sahip bireylerin sosyal hayata, eşit haklar ile kazandırılası adına Ankara’da atılan ilk somut adım diyebilirim. Destek vermen için kapılarını sonuna kadar açmışlar, seni bekliyorlar.

+1 Down Kafe – İzmir, Bornova

‘’Dostlar kromozom saymaz!’’ diyerek bu yola çıkmışlar. Özgüvenli, işine saygısı olan, kendi ayakları üzerinde durmayı başarmış birbirinden harika 7 çocuğun başarısı var arkasında. Bir kafeyi daha güzel ne yapabilir ki?

Mutlu Kafe – Gaziantep

Yakın zamanda Masal Park’ta işletmeye başladılar. Adisyonu kendin giriyorsun ve sorumluluk almayı çok seven garsonlarımız ellerinden geldikçe hızlı bir şekilde siparişleri getiriyorlar. Yaptıkları kurabiyelerin içine sevgilerini kattıklarına eminim. 

Down Kafeterya – Denizli

Kırıklı karakolunun hemen karşısında mutlaka gözüne ilişecek zaten. İçini ısıtacak şeyin içtiğin çay olmadığını sana kanıtlayacak bir down kafe burası.

Gökkuşağı Kafe – Eskişehir

Herhangi sıradan bir kafede bu kadar istekli çalışanlar bulamayacağına eminim. Yüzünde kocaman bir tebessüm oluşturacaklarına hiç şüphem yok. Eskişehir’in güzel kadınları günlerini burada yapmaya başladı bile.

Down Kafe – Mersin

2017 senesinde burada evlenmeye karar vermiş bir çift bile var. Hem farkındalık yaratmak adına hem de buraya renk katacağına inanan çift, nikah planlamasını burada yaparak dünya evine girmişler. Mersin’de yaşıyorsan ya da yolun oraya düştüyse mutlaka uğramalı, nefis kahvelerinden bir fincan istemelisin.

Bugünün anlamı için farkındalık yaratmak ve yardımcı olmak gerçekten çok kolay. Sen yeter ki iste :)

damlayener
Damla Yener
4 Yazı
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. En büyük tutkusu yeni kültürleri tanımak ve farklılıkları keşfetmek.
Uzman Yazarlar