Türkiye'deki kaplıca otelleri


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 47

Türkiye dünyanın sayılı kaplıca merkezlerinden biridir. Çağlar boyu insanoğlu kaplıcaların şifasına inanmış ve tedavi yöntemlerinden biri olarak kullanmış. Ülkemizde bulundurduğu kaynak su miktarı ve otel işletmeleriyle Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biridir. Sıcaklıkları 20-110 derece arasında çok sayıda kaplıca merkezi vardır. Bu merkezlerin bazılarında 5 yıldızlı bazılarında kamu işletmesi vs. bulunur. Bu hafta sizlere Türkiye’nin belli başlı kaplıca merkezlerini anlatacağım.

Afyon

Türkiye’nin en fazla kaplıca tesisinin bulunduğu şehir Afyon’dur. Afyon özellikle son yıllarda açılan 5 yıldızlı ve lüks otel işletmeleriyle popülaritesi artan bir yerdir. Afyon’da 24 kaplıca tesisi bulunur.

Afyon

Afyon

Yalova

Yalova, İstanbul’a yakın bir yer olduğu için özellikle hafta sonu çok tercih edilen kaplıca şehirlerinden biridir. Atatürk’ün de sık sık ziyaret ettiği şifalı sularından faydalandığı Yalova’da çok sayıda kaplıca oteli bulunuyor. İstanbul’dan deniz otobüsüyle 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Yalova

Yalova

Balıkesir

Özellikle Gönen ve Güre’deki kaplıca tesisleriyle ünlü bir şehrimizdir. Kent sınırları içerisinde irili ufaklı başka tesisler de bulunur. Manyas’taki çamur banyolarının da pek çok hastalığa iyi geldiği söylenir.

Balıkesir

Balıkesir

Bursa

Bursa uzun yıllardan beri konforlu kaplıca tatilinin merkezi olmuş bir yerdir. Kent merkezindeki kaplıca otelleri konaklamak isteyenlerin yanı sıra günübirlik kullanıma da açıktır.

Bursa

Bursa

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.