İspanya, İtalya gibi ülkelerde çok popüler festivaller ama ancak ülkemizde de bamyadan, yumurtaya, karpuzdan, turşuya kadar çok ilginç festivaller olduğunu biliyor muydunuz? Genelde o yörede yetişen ürünlere yönelik festivaller yapılıyor. İşte bölge bölge ilginç festivaller listesi.

Adana: Karpuz Şenliği: Antalya: Bal Festivali, Elma-Armut Şenliği (Korkuteli), Ayran Bayramı (Akseki), Finike Şenliği.

Afyonkarahisar: Kiraz festivali (Sultandağı), Vişne Festivali (Çay), Geleneksel Kaymak Festivali (Bolvadin), Yumurta ve Flamingo (Başmakçı), Katmer Şenliği (Emirdağ), Gurbetçi Festivali (Emirdağ)

Amasya: Bamya Şenliği (Taşova), yayla şenlikleri

Ankara: Çubuklu Turşu (Çubuk)

Aydın: Çam Fıstığı (Koçarlı), Pamuk (Söke)

Bursa: Karagöz Gölge ve Kukla Oyunları, Gürsu Armut Festivali,

Bolu: Beyaz Et Festivali Çanakkale: Altın Sardalya Kültür ve Sanat Şenliği (Gelibolu)

 

Kars: Sarı Kamış Kar Festivali, Kuyucuk Gölü Kuş Festivali

Kırşehir: Ceviz Festivali (Kaman)

Manisa: Manisa Tarzanı ve Çevre Günleri, Çağlak Festivali, Zeytin Şenlikleri

Muğla: Altın Mandalina (Bitez-Bodrum), Deve Güreşi (Bodrum), Kiraz Şenliği (Fethiye), Boğa Güreşleri (Merkez), Yeşil Üzümlü Kuzu Göbeği (Fethiye), Bademli Pilav (Datça)

Mersin: Taşucu Çevre Festivali, Şeftali Bayramı (Toroslar), Elma-Üzüm Şenliği (Mut), İncir Festivali (Dereköyü), Limon Festivali (Erdemli), Yayla ve Bal Şenliği (Güme Köyü), Muz Şenliği (Anamur), Üzüm Bayramı (Tarsus)

Samsun: Altınpirinç (Kocaman), Armuttepesi Yayla Şenlikleri (Bafra), Amazon Festivali (Gölyazı), Karpuz Festivali ve Sele Sepet Şenlikleri (Bafra)

Sinop: Karakucak Güreşleri ve Kebap Festivali (Dikmen)

Trabzon: Beşikdüzü Deniz Festivali, Ekmek Şenliği (Vakfıkebir), Aladurbiye Deniz Şenlikleri (Akçaabat), Keşan Balıkçılık (Çarşıbaşı)