Türkiye’deki en mutlu il hangisi?

cemdisbudak
İçindekiler

İl düzeyinde yaşam memnuniyetini ölçmek amaçlı TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yapılan araştırmaya göre; mutlu olduğunu açıklayanların en çok olduğu il Sinop oldu. Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de mutlu olduğunu açıklayanların oranı %59, en mutlu il olarak ilan Sinop’ta ise bu oran %77. Yine bu derece yüksek oranlarda mutlu olan diğer illerimiz ise %76.4 oran ile Afyonkarahisar ve %75.9 ile Bayburt oldu. Araştırmalarına göre en mutsuz bireylerin yaşadığı ilimiz ise Tunceli; mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı %42.

Araştırmanın diğer önemli sonuçlarından birisi de evli olanların bekarlara oranla daha mutlu olduğu istatistiği oldu.

 

Mutluluk nedenlerine bakıldığında ise Karaman,  ailesi nedeniyle mutlu olduğunu beyan edenlerin çoğunlukta olduğu şehir oldu. Karaman’da ailesine bağlı olarak mutlu olanların oranı %83.6, bu oranın en düşük olduğu il ise %59.7 oranıyla Muş. Türkiye geneline bakıldığında ise ortalama oran yüzde 73.

Türkiye’de bulunan bireylerin genelinin gelecekten umutlu olduğunu söylemek mümkün, en çok umutlu olan il ise %86 oran ile Balıkesir oldu. Isparta ve Bolu da %80 üzerinde bireyin gelecekten umutlu olduğunu beyan ettiği umutlu illerimizden. Diyarbakır ise bu kategoride yüzde 64 ile en düşük orana sahip.

Anketteki diğer sonuçlar ise şöyle:

AB (Avrupa Birliği) üyeliğinin birey hayatına olumlu etkisinin olduğunu ifade edenlerin oranı %37.1’de kaldı. Bu soruya en olumlu cevabın geldiği il %75.9 ile Hakkari, en düşük oran ise 18.1 ile Burdur’a ait. Referandum olsa AB üyeliği için oy vereceklerini belirtenlerin en çok olduğu il %78.1 ile Hakkari olurken, %23 ile Şırnak en az evet oyu verecek il olarak ankette yer aldı.

Hastaneler ve sağlık hizmetlerinden en memnun olan il %89 Isparta, en az memnun olan il %54.6 Hakkari.

SGK hizmetlerinden en memnun olan il Uşak 89.5; memnuniyet oranının en az olduğu il %34.8 ile Şırnak.

Ulaşım yolları ve hizmetlerinden memnuniyeti en yüksek olan il %94.2 oranla Afyonkarahisar, en ulaşım hizmetlerinden en az memnun olan il ise %48.2 oranla Hakkari.

 

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar