Yeni normalleşme adımlarını yavaş yavaş atmaya başlıyoruz. Evlere kapanmaktan bunalanlar, seyahat edebileceği günlerin gelmesini sabırsızlıkla bekliyor. Tatil planlarını yapmaya başladıysan hemen belirtelim, bu yazın seyahat trendi daha sakin, doğayla çok daha iç içe olabileceğimiz adresler olacak. Hadi gel, Türkiye’de sakin tatil yapabileceğin yerlere birlikte göz atalım.

1-Kabak Koyu – FaralyaTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Dünyanın en iyi trekking parkurlarından biri olarak gösterilen Likya Yolu üzerinde yer alan Kabak Koyu, etrafı dağlarla çevrili derin bir vadide yer alır. Bölgede kamp alanları, ağaç evler, çadır alanı, yoga ve meditasyon otelleri gibi doğayla uyumlu konaklama yapılabilecek yerler var. Fethiye’ye 33 km uzaklıktaki Faralya Köyü’ne bağlı Kabak Koyu, düşlediğin doğaya uyumlu tatil anlayışına uygun çok güzel seçenekler sunuyor.

2-Olimpos- AdrasanTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Türkiye’de ağaç evlerde konaklama yapılan tatil anlayışını ilk başlatan yerlerden biridir Adrasan. Doğal güzellikleri, caretta caretta kaplumbağaları ve muhteşem deniziyle de ülkemizin cennet köşelerinden biridir. Olimpos Antik Kenti’nin tarih kalıntıları arasında yürümek, Akdeniz’in masmavi suyunda yüzmek ağaçların gölgesinde konaklama yapmak için ideal bir yer.

3-GökçeadaTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada, keşfe çıktığında seni şaşırtacak doğal güzelliklere sahip. Ege’deki diğer adaların aksine oldukça yeşil bir ada. Orta alanında küçük göller çam ormanları bile bulunuyor. Tatlı su kaynağı bakımından Ege’de birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor. Tuz Gölü, Marmaros Şelalesi, Peynir Kayalıkları, Zeytinliköy, Tepeköy, Kaleköy gibi gezecek çok yer var. Türkiye’nin ilk ve tek sualtı milli parkı dalış yapmak isteyenlere şahane bir zenginlik sunuyor. Ayrıca adada sörf yapmak isteyenler için de kamp alanları var. Konaklama için küçük oteller, pansiyon ve ev kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsin.

4-Kaz DağlarıTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

(Yeşilyurt ve Çamlıbel Köyleri) Aslında Kazdağları’nın eşsiz havasını, denize tepeden bakan muhteşem manzarasını gerçekten hissetmek lazım. Mitolojik efsanelere konu olmuş dünyanın oksijen yönünden ender yerlerinden biri olan Kazdağları, sakin ve doğayla iç içe tatil yapmak isteyenlere güzel seçenekler sunuyor. Bölgenin en ünlü köyleri Yeşilyurt ve Çamlıbel. Ancak bu köylerin dışında da Bungalov konaklama hizmeti veren çok sayıda yer var. Gecelik konaklama fiyatları mevsimine ve dönemine göre değişse de 200 TL’den başlıyor. Doğal bir ortamda konakladın ya deniz? Sessiz sakin bir yerde denize girmek istiyorsan Kaz Dağları yakınlarında muhteşem seçenekler bulunuyor.

5-Kadırga KoyuTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Uçsuz bucaksız yapılaşmanın olmadığı yerlerde denize girebileceğin şahane bir yer Kadırga Koyu. Ege denizinde Assos ile Küçükkuyu arasında kalan bu bölgenin hemen arkası Kaz Dağları’yla çevrili. Koyda küçük plaj işletmeleri bulunuyor. Deniz, dibindeki taşları sayabileceğin berraklıkta temiz ve şahane. Suyu biraz soğuk ancak sakin tatil yapmak isteyenler için şahane bir yer.

6-Datça koylarıTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Son yılların popüler adresi Datça’da sakin tatil deyince hiç şüphesiz merkezinden söz etmiyoruz. Datça’da doğa ve denizle baş başa tatil yapabileceğin masmavi koylar var. Palamutbükü, Hayıtbükü, Ovabükü, Akçabük, Karga Koyu gibi sakin, huzurlu sesten gürültüden karmaşadan uzak tatil yaşayabileceğin koylar. Selimiye köyü, Bozburun gibi yerler de yine huzur dolu bir tatil yaşayabileceğin adresler. Konaklama içinse sakin ve kalabalıktan uzak olmayı tercih ediyorsan küçük oteller ve pansiyonlar Datça koylarında seni bekliyor.

7-Dilek YarımadasıTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Temiz deniziyle Akdeniz fokları için nadir bir yaşam alanı sunan Dilek Yarımadası, Türkiye’nin en temiz denize sahip yerlerinden. Benzersiz flora çeşitliliği, turkuaz rengi koyları ve tarihi güzellikleri burayı keşfederken hayretler içinde bırakabilir. Zeus Mağarası, Rum mimarisinin eşsiz örneklerini görebileceğin Doğanbey Köyü, Priene ve Milet Antik Kentleri bölgede gezebileceğin tarihi yerler. Dilek yarımadasında sakin, yapılaşmadan uzak denize girebileceğin çok sayıda koy var.

8-AkyakaTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Eşsiz mimarisi, denizi, doğal akvaryum tadındaki Azmak Çayı, Akyakaya’yı Ege’de benzersiz bir yere oturtuyor. Gökova’nın incisi Akyaka’nın uzun ve geniş bir sahili var. Dilersen tekne kiralayıp bölgedeki şahane koyları gezebilirsin. Azmak Çayı’nda yapacağın tekne turunu müthiş bir anı olarak saklayabilirsin. Begonvil çiçekleriyle kaplı Akyaka evlerinin birçoğu otel ve pansiyon olarak konaklama hizmeti sunuyor.

9-Hazar GölüTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Doğu’nun en güzel yerlerinden biri olan Hazar Gölü çevresinde de sakin bir tatil yapmak mümkün. Yoğun sezonu pek önermeyeceğiz ama özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları buranın doğal güzelliğine ayrı bir güzellik katıyor. Hazar Gölü’nde hem yüzülebiliyor hem de su sporları yapılabiliyor. Çevresinde otel, konaklama tesisi ve kamp alanları var. Daha serin bir tatil isteyenler ise hava alanına Hazarbaba Kayak Merkezi’ni tercih edebilir.

10-Salda GölüTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Beyaz kumuyla Türkiye’nin Maldivler’i olarak adlandırılan Salda Gölü doğayla iç içe tatil yapmak isteyenlere güzel seçenekler sunuyor. Gölde suya girebilir beyaz kumlarında farklı bir tatil deneyimi yaşayabilirsin. Salda Gölü’ne gitmişken lavantalarıyla ünlü Kuyucak Köyü, 7 Göller bölgesinin şahane gölleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti, İnsiyu Mağarası gibi yerleri de gezmeden dönmeyin.

11-YuvacıkTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

İstanbul’a yakın, Karadeniz’e benzer özellikler bulabileceğin sakin tatil adreslerinden biri Yuvacık. Baraj gölü çevresindeki yeşil bitki örtüsü manzarası, fındık bahçeleri, çilek tarlaları size doğayla baş başa bir tatil fırsatı sunacak.

12-ÇilingozTürkiye'de sakin tatil yapılabilecek yerler

Bu yaz İstanbul’a yakın kamp yapıp denize girebileceğin bir yer arıyorsan, Trakya’nın Karadeniz kıyısındaki Çilingoz Milli Parkı’nı tercih edebilirsin. Çilingoz’da günübirlik ya da çadırla konaklama yapılabilir. Mağaralar, zengin bitki örtüsü, yabani hayvanlar, müthiş bir doğal güzellik, Karadeniz’in serin suyu farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için muhteşem bir tercih olacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.