Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 7 yer


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 100

Ülkemizin her bir köşesi keşfedilmeye değer tarihi eserler ve doğal güzelliklerle dolu olsa da bazı yerler var ki herkesin görülecekler listesinde bulunmalı. Kapadokya’dan Amasya ve Mardin’e yurdumuzdan mutlaka görülmesi gereken 7 harika rotaya doğru yolculuğa hazır mısınız?

Amasya

Amasya her ne kadar Türkiye’de seyahat denince ilk akla gelen yerlerden biri olmasa da en az ünlü tatil beldeleri kadar ilgiyi hak eden bir kent. Osmanlı döneminden bugüne ‘Şehzadeler Şehri’ olarak anılan Amasya’da yetişen en ünlü şehzadeler arasında Yıldırım Bayezid, Çelebi Mehmet ve 2. Murat gibi padişahlar bulunuyor. Şehirde görülmesi gereken yerlerden bazıları ise Yeşilırmak kıyısı boyunca inşa edilen Amasya evleri, Hazeranlar Konağı, Amasya Kalesi ve 2. Beyazıt Camisi. Eğer tarihi yerleri ve yapıları dolaştıktan sonra doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bir yer isterseniz rotanızı şehre yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunan Borabay Gölü’ne çevirebilirsiniz. Burada bahar aylarında yeşilin içinde adeta cennetten bir köşeyi andıran doğa, sonbaharda ise sararan yaprakların manzarası fotoğraflanmaya değer. Şehre haftanın belirli günlerinde düzenlenen uçak seferleri ile doğrudan ulaşabilirsiniz. En uygun Amasya uçuşlarını karşılaştırmak isteyenler, hemen tıklayın. Şehirde konaklamak için otellere göz atmak ve rezervasyon yaptırmak isteyenleri de böyle alalım!

Amasya

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Karadeniz yaylaları

Yurdumuzda adı yeşil ve doğa ile birlikte anılan yerlerin başında gelen Karadeniz’in uçsuz bucaksız yaylaları her gezginin listesinde bulunması gereken yerlerin başında geliyor. Bölgede Ayder Yaylası’nın yeşil tepeleri arasında yürüyüşten sonra Fırtına Deresi’nde rafting yapabilir, Rize’ye bağlı Çamlıhemşin’e yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan Pokut Yaylası’nda bulutların arasında gezinebilirsiniz. Bahar aylarında yeşeren, sonbaharda ise sararan renkleriyle her mevsim farklı bir güzelllikle ziyaretçilerini selamlayan yaylaların yolunu tutmak için en iyi çıkış noktalarından biri olan Trabzon’a en uygun uçuşlar burada! Şehre indikten hemen sonra bir araç kiralayarak kendi rotanızı çizebilirsiniz. Buraya kadar gemişken Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’ün karşı konulmaz manzarasını da izlemeyi unutmayın. Üstelik bölgeyi baştan sona turlamak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerler de var. 

Karadeniz yaylaları

Kapadokya

Ürgüp, Göreme, Avanos ve daha fazlası... Pers dilinde ‘Güzel Atlar Ülkesi’ anlamına gelen Kapadokya, bugün atlarıyla olmasa da bölgeye has peribacaları ve sabahın erken saatlerinde gökyüzünde süzülen balonları ile ünlü. Bölgede Uçhisar Kalesi, Göreme Açıkhava Müzesi ve Aşk Vadisi gibi yerler tüm ziyaretçilerin ilk uğrak noktaları arasında. Üstelik Kapadokya ve çevresi sadece bunlarla sınırlı değil. Derinkuyu’da bulunan 8 katlı yeraltı şehri, bölge tarihinin çok daha eskilere uzandığına dair ipuçları veriyor. Peribacalarından birinin içi oyularak inşa edilen El Nazar Kilisesi ise Bizans döneminden günümüze ulaşan eserlerden biri. Kapadokya yakınlarında bulunan Ihlara Vadisi’nde Hıristiyanlığın Anadolu’ya ilk kez yayıldığı kiliseleri görebilir, yılın her döneminde uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Kapadokya ile buluşmak için Nevşehir uçak bileti fırsatlarını karşılaştırın. Bölgeyi dolaşıp keşfederken kalacak bir yer arayanlarsa taş odaları ile bilinen Kapadokya otellerine göz atabilirler.

Kapadokya

Mardin

Çok farklı kültürlerin uzun zamandır bir arada barış içinde yaşadığı şehirlerden biri olan Mardin’de tüm bu tarihi zenginliğin günümüze kadar ulaşan izlerine rastlayabilirsiniz. Bölgede inşa edilen en eski Süryani kiliselerinden biri olan Mor Mihail Kilisesi ve Nusaybin ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan, zamanında bölgenin en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen Dara Antik Şehri’ni görmeden şehirden ayrılmayın. Mardin’de mutlaka görülmesi gereken diğer yerler ise en eski Süryani ibadethanelerinden Dayrülzeferan Kilisesi ile şehrin ilk camisi olarak bilinen Ulu Camii ve Kasımiye Medresesi. Şehirde turlarken Mardin’in lezzetli yemeklerini de denemeyi ihmal etmeyin. Mardin’de tadına bakmaya değer lezzetler arasında Mardin kebabı ve kaburga dolması ilk akla gelenler. Yemekten sonra ise Arap kültüründen miras kalan ve birkaç kez demlenerek servis edilen geleneksel bir kahve olan mırrayı mutlaka deneyin. Mırra, acı tadı nedeniyle küçük bardaklarda içiliyor.Lezzetli mırraların şehri Mardin’e uçuşlar da burada!

Mardin

İstanbul Boğazı

Asya ve Avrupa kıtalarının kesişim noktasında bulunan İstanbul, her iki yakasında da sayısız tarihi esere ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Şehirde Topkapı ve Dolmabahçe Sarayı, Eminönü, Sultanahmet, Kapalıçarşı gibi tarihi eserler saymakla bitecek gibi değil. İstanbul’da turlamak için en yi alternatiflerden biri ise Ortaköy’den veya Eminönü’nden kalkan teknelerden biriyle Boğaz turuna çıkmak. Bu sayede fazla zamanınız yoksa tarihi şehrin en önemli eserlerinden bazılarını denizden görme şansı yakalayabilirsiniz. Rotanızı Adalar’a doğru çevirirseniz Büyükada, Burgaz, Heybeliada gibi yerlerde Bizans ve Osmanlı döneminden kalan eserleri görebilirsiniz. İstanbul’da görülmesi gereken en önemli yerler, şehrin ünlü lezzetleri ve yapılacak diğer şeyler İstanbul şehir rehberinde. İki kıtayı birleştiren kente en uygun uçuş fırsatlarına ise İstanbul uçak bileti sayfamızdan göz atabilirsiniz.

İstanbul Boğazı

Nemrut Dağı 

Dünya üzerinde güneşin doğuşunu izlemek için en iyi yerlerden biri olan Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırlarında yer alıyor. Yerden 2150 metre yükseklikteki dağa çıkmak için sabahın ilk ışıklarından önce hareket eden turlardan birine katılabilirsiniz. Aynı zamanda bir milli park olan dağa çıktığınızda buraya kadar nasıl getirildikleri halen tam olarak çözülemeyen heykellerle karşılacaksınız. Kommagene Kralı Antiochos tarafından yaptırılan heykellerin hemen ilerisinde aşağıda uzayıp giden manzarayı izlemek hem günün ilk saatlerinde hem de güneş baterken benzersiz bir deneyim. Adıyaman Havalimanı’ndan kolayca ulaşabileceğiniz dağa çıkmak için şehre uçak biletlerini karşılaştırmaya başlayın. Nemrut Dağı’nda manzaranın keyfini çıkardıktan sonra tadabileceğiniz yeme içme alternatifleri ise Adıyaman’da ne yenir ne içilir galerimizde.

Nemrut Dağı 

İzmir

Ege’nin incisi İzmir, her mevsim seyahat için elverişli iklimi, tarihin en eski uygarlıklarının kalıntıları görebileceğiniz antik kentleri ve kendine has lezzetleri ile tam anlamıyla bir turizm cenneti. Şehirde yaz aylarında Çeşme ve Karaburun gibi tatil beldelerinde denizin ve güneşin keyfini sürebilirsiniz. Yılın diğer dönemlerinde ise Alsancak, Karşıyaka, Bornova gibi birbirinden hareketli merkezlerinde dolaşabilir, midye dolma, boyoz ve torpil gibi şehrin adı ile anılan lezzetleri deneyebilirsiniz.. İzmir ve çevresinde görülmesi gereken diğer eserler ise Agora, Tarihi Asansör ve Konak’ta bulunan Saat Kulesi. Şehrin keyfini sürmek için İzmir’de mutlaka yapılması gerekenler listemize göz atarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. 

İzmir

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2119 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.