Türkiye'de konut metrekare fiyatları ne kadar arttı?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türkiye'de konut metrekare fiyatları son 5 yılda %82.5 oranında arttı. Ev fiyatlarının sürekli yükselmesinden yakınanların da vurguladığı gibi, son 5 yılda Türkiye'de ev fiyatları ciddi oranda yükseldi. Örneğin İstanbul'da ortalama konut metrekare fiyatı 3.832 TL'ye yükseldi. Bu durumda İstanbul'da 100 metrekare bir evi 350.000 TL'nin altında almak neredeyse imkansız.

İstanbul'da hızlı artış durdu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre Türkiye'de konut metrekare fiyatları son 5 yılda sürekli arttı. Ortalama metrekare birim fiyatı 2.112 TL olurken, İstanbul'da ise metrekare fiyatı 3.832 TL'ye çıktı. Ancak İstanbul'da ev fiyatları geçtiğimiz yıl, son 7 yılın en düşük artışına sahne oldu. İstanbul'da 2012 yılında 1.799 TL olan konut metrekare fiyatı son 5 yılda %113 artmış. Yani 5 yıl önce 100.000 TL'ye satılan bir evin fiyatı bugün 200.000 TL'yi geçmiş. Ancak bu artış son bir yılda ciddi bir oranda küçülmüş. Yıllık bazda %20'leri geçen artışlar bu yıl %8 ile sınırlı kalmış. İstanbul'da ev fiyatlarındaki durum bu. Peki diğer büyükşehirlerde nasıl?

En yüksek fiyat artışı İzmir'de

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de ev fiyatlarında en yüksek artış İzmir'de yaşandı. İzmir'de konut metrekare fiyatları bir önceki yıla göre %17.8 oranında artarak 2.627 TL'ye ulaştı. İzmir'de de son 5 yılda ev fiyatları İstanbul gibi %100'ün üzerinde arttı. Ankara'da da İstanbul'a benzer bir artış var. Ev fiyatları geçen yıl %6.4 oranında artmış. Ankara'da konut metrekare fiyatı 1.703 TL ve son iki yıldır yavaş bir artış var. Hızlı göç alan ve çok sayıda yeni projenin başladığı İzmir'de fiyat artışının bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar