• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türkiye'de kiralık konutların m2 fiyatı %34,6 arttı

Türkiye'de kiralık konutların m2 fiyatı %34,6 arttı

nihanbayram

Pandemi sebebiyle geçen yıl yapılamayan düğünlerin bu yaz yapılması ve okulların yeniden yüz yüze eğitime devam etmesiyle kiralık ev ihtiyacı arttı. Artan talebin karşısında yetersiz kalan kiralık konutlar nedeniyle Türkiye genelinde ortalama kiralık konut metrekare fiyatı %34,6 artış gösterdi.

En yüksek kira artışı Mersin’de görüldü

Kira artışları bu yıl tüm ülke geneline yayıldı. Yapılan araştırmalara göre, en yüksek yıllık kira artışı %63,6 ile Mersin’de yaşandı. Mersin’i %54,5 ile Diyarbakır, %54,3 ile Kayseri izledi. İstanbul’da ise yıllık kira artış oranı %50,7 oldu. Önceki yıla kıyasla Ankara’da %31,8, İzmir’de ise %30,9 kira artışı yaşandı. Kiralar incelendiğinde İstanbul’da kiralık konutların metrekare fiyatı 31,8 TL. Temmuz ayına kıyasla İstanbul’daki artış %8,4 olarak kayıtlara geçti. İstanbul semtlerinde ortalama metrekare fiyatında yaşanan artışlarda yapılan araştırmalar sonucu en çok artışın Rumeli Hisarı semtinde yaşandığı gözlendi. Kuştepe ve Kuloğlu semtlerinde ise kiralar %50 arttı.

Yazlık ilçelerde kiralar yükseldi

Pandemi sebebiyle birçok şirket hibrit çalışma sistemine geçiş yaptı. Bazı şirketler ofislerini kapatarak tamamen evden çalışma anlayışını benimsedi. Durum böyle olunca çalışanlar yaz aylarını ülkemizin yazlık ilçelerinde geçirmek için planlar yaptı. Bu da kira fiyatlarına artış olarak yansıdı. Kira artışının en çok yaşandığı 26 ilçe incelendiğinde 20’sinin yazlık konutların bulunduğu ilçeler olması dikkat çekti. Datça ilçesinde %105 oranında kira artışı yaşandı ve böylece Datça, Türkiye’de kiraların en çok arttığı ilçe oldu.


nihanbayram
Nihan Bayram
414 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN