Türkiye'de kafa dinleyebileceğiniz en iyi tatil rotaları


Murat Ekinay
| 5 Dakikalık Okuma| 308 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Yıllardır emek verdiniz, çalıştınız ve artık sakin, huzurlu ve keyifli bir tatil geçirme vakti. Victor Hugo boşuna dememiş “İnsanın kırk yaşına kadar geçen yaşları bir kitap, geri kalan yılları da o kitabın eleştirmesidir” diye… Henüz o yaşlara kadar ulaşmadıysanız bile gelin, şimdiye kadar özene bezene yazdığınız kitabı, Türkiye’nin en huzurlu beldelerinde eleştirelim hatta tekrar anımsayalım. Yorucu ve stresli geçen tüm yılı bir çırpıda telafi edebileceğiniz, Türkiye'nin kalabalıktan ve gözlerden uzak cennet köşelerinde muhteşem bir tatil sizleri bekliyor...

1- Bozburun, Muğla

Muğla’nın bilinmeyenlerinden Bozburun, pırıl pırıl deniziyle büyüleyici bir manzaraya sahip. Tepelerin ardında kalmış, gizli saklı köşesinde huzuru ve dinginliği arayanları misafir ediyor bu güzel köyde. Siz de sakin bir yerde tatil yapmak için yer araştırıyorsanız, aradığınız yeri çoktan bulmuş olabilirsiniz. Bozburun’un küçük bir balıkçı kasabasına benzeyen görünümünden etkilenmemek elde değil. Rıhtıma karşı doğa yürüyüşleri yapabilir, günün istediğiniz saatinde balık tutabilir, tekneyle koy koy gezebilir ve el değmemiş yamaçlarına tırmanabilirsiniz. Beldede çekik gözlü insanlar gördüğünüzde turist olduklarını sanabilirsiniz ama gerçek şu ki Bozburun’da çok sayıda Orta Asya kökenli yerleşimci var ve oldukça misafirperverler. Marmaris, Bozburun’a sadece 49 km. uzaklıkta olduğu için Marmaris ve çevre ilçeleri de gezebilirsiniz. Bu cennet beldeye ulaşımın ilk durak noktası olan Dalaman Havalimanı'na en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak için tıklayın.  

2- Kalem Adası, İzmir

Başlı başına huzurun şehri olan İzmir’de tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak sayısız alternatif yer var. Bunların başında gelen Kalem Adası’nda en ufak bir bozulma bile görmeniz mümkün değil. Eşsiz doğal güzelliklerine rastlamak içinse adım attığınız her yerde başınızı kaldırıp etrafınıza bakmanız yeterli. Hayatınızda açılan bu yepyeni dönemi en güzel nerede kutlarım diye soru işaretleriniz varsa, Kalem Adası size verebileceğimiz en doğru tavsiyelerden biri olur. Maldivler’i aratmayacak atmosferiyle sessiz sakin unutulmaz bir tatil fırsatı sunan Kalem Adası’ndan çevredeki gezilecek yerlere de günübirlik olarak gidebilirsiniz: Çandarlı Kalesi, Pitane Antik Kenti, Atarna Tepesi, Botanik Bahçesi, Aya Nikola Manastırı, Karagöl ve Zeytindalı Kaplıcası. Güzel İzmir'e doğru yola çıkmak için en uygun seferler de burada

Türkiye'de kafa dinleyebileceğiniz en iyi tatil rotaları

3- Vize, Kırklareli

“Trakya’nın ıhlamur kokulu ilçesi” lakaplı Vize, yılın tamamında doğayla iç içe tatil geçirmek için harika bir yer. Özellikle Vize’nin İğneada Longozu bölgesinde yemyeşil bir manzara sizi bekliyor. Karavanınız varsa veya kamp yapma fikrindeyseniz eğer Vize’de birbirinden güzel kafa dinlenecek durakların olduğunu söylemekte fayda var. Bir tarafta deniz bir tarafta çam ormanlarıyla bezenmiş orman ve ortada da siz; şimdiden kulağa çok hoş gelmiyor mu? İstanbul’a 1,5 saat uzaklıktaki Vize’de hem tarihi dokulara hem de doğal yapılara kelimenin tam anlamıyla hayran kalacaksınız. 1883 senesinde Kırklareli’nin Vize kasabasında dünyaya gözlerini açan dünyaca ünlü yazar Georgios Vizyenos, bu cazibeli belde için şu sözleri söylemiş: “Trakya’da birçok kasaba vardır. Fakat Vize kadar güzeli yoktur”. Kırklareli'de tüm bu yerleri gezip dolaşırken kalabileceğiniz uygun oteller de var.

Türkiye'de kafa dinleyebileceğiniz en iyi tatil rotaları

4- Karagöl, Artvin

Türkiye’de gönlünüze taht kuracak yerlerin başında gelen Karagöl, son yıllarda tatilcilerin eğlence ve hareketli gece hayatı yerine huzur dolu bir tatil geçirme arayışlarına yanıt verecek nadide yerlerden biri. Bir diğer adı Borçka olan Karagöl’de otel lüksünü aratmayacak kamp tesisleri de mevcut. Enfes krater gölleriyle, dehşetengiz bakımlı ormanlarıyla sizi kalbinizden fethedeceği su götürmez bir gerçek. Karagöl tutkunlarının yorumlarına göre; yiyip yiyebileceğiniz en güzel köy kahvaltısını burada yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra nargile, karpekmez, semaver ve dağeriği reçeli, bölgenin olmazsa olmazlarından.

Türkiye'de kafa dinleyebileceğiniz en iyi tatil rotaları

Türkiye'de kafa dinleyebileceğiniz en iyi tatil rotaları

5- Munzur Çayı, Tunceli

Seyahat etmek demek, bir nevi içinizdeki maceracı ruhu ortaya çıkarmak ve keşif yapmak demek. İşte tam da bu nedenle dört dörtlük bir tatil yeri olan Munzur’u görünce bu gezegenden bir yer olduğuna inanamayacaksınız. 1971 senesinde milli park haline gelen Munzur Vadisi Milli Parkı’nda kamp olanakları da bulunuyor. 1500’ün üzerinde farklı bitki türü ve tüm görkemiyle sizi bekleyen Munzur Çayı, kafa dinlemek, keyifli vakit geçirmek ve tüm yorgunluğunuzu atmak için bire bir. Kamp yapmanın dışında hala rafting denememişseniz; Türkiye’nin rafting için en doğru ve güvenilir yerlerinden biri olan Munzur Çayı’nda mutlaka rafting yapmalısınız. 20 kilometre uzunluğunda rafting parkuru bulunan Munzur’da yapabileceğiniz aktivite sayısı, lüks bir otelde yapabileceklerinizden çok daha fazla ve de sağlıklı. Ayrıca her yıl düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne denk gelirseniz tadından yenmez. Biraz da gezsek fena olmaz diyorsanız buyurun sizi Munzur’da gezilecek yerler listemizle buluşturalım: Yeniköy Höyüğü Uzun Hasan Türbesi Meydan Çeşmesi Mahsume Hatun Türbesi Kışla Binası Gölbağı Ermeni Kilisesi

Türkiye'de kafa dinleyebileceğiniz en iyi tatil rotaları

6- Tirilye, Bursa

Ayvalık’ın göz bebeği Cunda Adası’nı daha önce gördüyseniz eğer Tirilye’yi daha çok seveceğinize hiç şüpheniz olmasın. Çünkü Tirilye, hala keşfedilmemiş ve bakir bir sahil kasabası. Muhteşem el yapımı Bursa işi hediyelik eşyalarını, sevdikleriniz için dönüş yolunda hediye olarak alabilirsiniz. Sokakları, rengarenk evleri, Alaçatı havası estiren kafeleri, deniz kenarında mütevazı butik otelleri arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Tatil zamanı geldi çattı ve o hayallerinizdeki minik kasabayı şimdi buldunuz. İşte hayatın koşuşturmacasından sıyrılıp zamanı durdurabileceğiniz bir yer Tirilye. Konaklama olarak fazla bir seçenek sunmasa da kalacağınız süre boyunca çok uygun fiyatlara ev kiralayabilirsiniz.

Türkiye'de kafa dinleyebileceğiniz en iyi tatil rotaları

7- Acarlar Longozu, Sakarya

Ülkemizde çok fazla bulunmayan longoz ormanlarının en büyüğü Sakarya’da yer alan Acarlar Longozu. Longoz, kelime anlamı olarak subasar orman demek. Binlerce yıl öncesine gidecek olursak, bu oluşumun Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e dökülmesiyle gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Sakarya Nehri’nden süzülen mil ve alüvyonlarla dolarak bugünkü halini almış olan Acarlar Longozu, hem bitki örtüsü hem de hayvan çeşitliliğinde çığır açmış durumda. İstanbul üzerinden Kandıra istikametinde devam ettiğinizde kolaylıkla Acarlar Longozu’na ulaşabilirsiniz. Tekne ve su bisikletiyle longoz boyunca turlayabilirsiniz. Bölgeyi ziyaret etmek içinse en uygun dönem olan haziran ayında su zambağı, göl soğanı, su lalesi, su menekşesi gibi renk renk çiçeklerin ve yeşilin her tonu ağaçların longoza yansımasını fotoğraflayabilir; ayrıca turna, sazan, yayın, kefal gibi çeşitli balıkları tutabilirsiniz.

Türkiye'de kafa dinleyebileceğiniz en iyi tatil rotaları

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.