• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türk turistler Avrupa seyahatine hangi mevsim çıkabilir?

Türk turistler Avrupa seyahatine hangi mevsim çıkabilir?

tugbahacibayramoglu

Kışları genelde soğuk geçen Avrupa seyahatine çıkmak için en uygun zaman bahar aylarıdır. Ancak yine de seyahat edeceğiniz ülkeye göre mevsimsel farlılıklar oluşabilir. Bunun için sizlere en çok turist çeken şehirlere yönelik bir seyahat planlaması yapmak istiyorum.

Fransa: Fransa’nın başkenti ve en çok turist çeken şehri Paris için bahar ve yaz ayları en uygun mevsim. Paris’in kışları soğuk geçer. Yazın ortasında ise hava bazen sıcak olabilir. Bu yüzden özellikle Mayıs ve Eylül gibi aylar en güzel aylarıdır. Ancak Fransa’da daha güney Akdeniz’e indiğinizde Monoca, Cannes gibi şehirlerde hava daha ılımandır. Kışları sıcak değil sadece yağmur rahatsız edebilir. Bu şehirler için de eğer denize girmeyecekseniz en uygun mevsim bahardır.

Uçak Bileti

Almanya: Almanya’nın genelinde kışlar soğuk geçer. Bu yüzden Berlin, Münih, Hamburg, Köln gibi pek çok şehir için en uygun mevsim, yaz ayları, ilkbahar, sonbahardır. Ancak Ekim itibariyle havalar soğuyacağı için Eylül ayı ideal olabilir. Yine de yazları genelde çok sıcak geçmeyeceği için yaz ayları da tercih edilebilir.

İtalya: İtalya’nın geneli Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Roma’nın kışları soğuk olmasa da yağmurludur. Roma için en uygun zaman bahar aylarıdır. Floransa, Venedik, Milano gibi şehirler içinse bahar ve yaz ayları uygun zamandır.

İspanya: İspanya’da özellikle Barselona, Valencia gibi deniz kıyısı şehirler için yılın hemen her mevsimi güzeldir. Kışları ılık yazları ise sıcak geçer. Yazın denize girmeyecekseniz gezmek için bahar ayları da güzel olur. Madrid biraz daha ortada olduğu için diğer şehirlere göre daha soğuktur. Madrid içinse bahar ayları daha uygun olur.

İngiltere: İngiltere için hemen her mevsim yağış alması en büyük sorun. Eğer yağmura aldırmayacaksanız her mevsim gidebilirsiniz. Londra için yaz ve bahar ayları daha avantajlı.

İsviçre: Eğer kayak yapmak istiyorsanız tabi ki kışın dünyanın en popüler kayak merkezlerini barındıran İsviçre harika bir seçenek. Ancak yazları çok da sıcak geçmeyen İsviçre’de yazın da iyi bir seçenek olabilir.

Kuzey Avrupa: İsveç, Norveç, Finlandiya gibi İskandinavya yani Baltık ülkeleri için yaz en iyi seçenek. Çünkü Kopenhag, Stockholm gibi turistik şehirlerde yazın hava neredeyse hiç kararmaz. Kışın ise neredeyse hep karanlıktır. Haziran ayında sıcaklık ortalama 15 derece. Ve neredeyse tam gün güneş var. Eğer Avrupa’nın kuzeyine gidecekseniz yaz ayını tercih edin. Yine Prag, Viyana, Amsterdam gibi diğer turistik şehirler için bahar ve yaz ayları en elverişli aylar olacaktır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN