Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre 2010 ilk çeyreğinde Türk insanının bankalardan talep ettiği ortalama ihtiyaç kredisi miktarı 6.800 TL. Türkiye Bankalar Birliğinin yayınladığı verilere göre de sektör bankalarının kullandırdığı ihtiyaç kredilerinin ortalaması bir önceki yıl ilk çeyrekte 6200 TL, ikinci çeyrekte 6630 TL, üçüncü çeyrekte ise 6375 TL olarak gerçekleşmişti.

Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Enuygun.com üzerinde 2010 ilk çeyreğinde yapılan 30.000 TL’nin altındaki kredi incelemelerinde ortalama tutar 6.800 TL olarak gerçekleşti. Tüketicilerin yalnızca %13’ü 3.000 TL’nin altında kredi arayışındayken, %14’lük kısmı 20.000 TL ve üzeri tutarda krediye ihtiyaç duyuyor. Enuygun ve TBB’nin açıkladığı 2009 verilerini birleştirdiğimizde türk insanın ortama kredi ihtiyacının geçtiğimiz yıldan bu yana 6000-7000 TL aralığında olduğunu  söyleyebiliriz.” dedi.

Enuygun.com verilerine göre talep edilen ortalama vadenin 24 ay olduğunu da belirten Sungurlu, tüketici kredisi talebinin çoğunlukla temel ihtiyaçları karşılamaya ya da biriken borçları kapatmaya yönelik olduğuna inandıklarını söyledi. Sungurlu, “Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre tüketici kredisi kullanan her iki kişiden birinin aylık geliri 1.000 TL’nin altında. Buna göre tüketicilerin önemli bir kısmının lüks ya da ekstra giderlerinden ziyade günlük ihtiyaçlarının giderilmesinde karşılaşılan gelir-gider arasındaki dengeyi oluşturmak amacıyla kredi arayışında olduğu sonucuna varıyoruz. Enuygun.com üzerinden yapılan kredi sorgulamalarının ortalama 6800 TL olması da kişi başı borç miktarı ya da acil ihtiyaç miktarı hakkında bize fikir veriyor ’ dedi.

Betül Sungurlu “Müşteri portföyünün bu dağılımı bankaların kredi masraf ve faiz politikalarını belirlerken önemli bir kriter olacaktır diye düşünüyoruz. Faizlerin geçmiş dönemlere göre düşük seviyelerde seyretmesi ve bankalararası rekabetin de etkisiyle faizden kazandıkları kar majlarının azaldığı bir dönemde dosya masrafı, hizmet bedeli diye anılan ücretler zaten önem kazanıyor. Dolayısıyla tüketicilerin kredi kararlarında maliyet hesabı yaparken faiz ve ücreti bir arada düşünmesi gerektiğinin altını tekrar çiziyoruz” diye ekledi.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.