Türk insanının 6 bin 800 TL’ye ihtiyacı var

betulsungurlu

Enuygun.com, ülkemiz insanının kredi ihtiyacına yönelik kapsamlı bir analiz gerçekleştirdi.

Ocak – Mart 2010 döneminde Enuygun.com üzerinde gerçekleştirilen 450.000 ihtiyaç kredisi incelemesinin ortaya koyduğu verilere göre, 30.000 TL’nin altındaki kredi arayışında ortalama tutar 6.800 TL oldu. Enuygun.com verilerine göre talep edilen ortalama vade ise 24 ay olarak dikkat çekiyor.

Enuygun.com’un analizine göre Türk insanının bankalardan talep ettiği ortalama ihtiyaç kredisi miktarı 6.800 TL.

İnternet üzerinden banka kredilerinin karşılaştırılmasına olanak tanıyan Enuygun.com’un Baş Analisti Betül Sungurlu, “Enuygun.com üzerinde Ocak – Mart döneminde tüketiciler tarafından gerçekleştirilen yaklaşık 450.000 ihtiyaç kredisi incelemesi verisine göre, 30.000 TL’nin altındaki kredi arayışında ortalama tutar 6.800 TL olarak gerçekleşti. Tüketicilerin yalnızca %13’ü 3.000 TL’nin altında kredi arayışındayken, %14’lük kısmı 20.000 TL ve üzeri tutarda krediye ihtiyaç duyuyor. Tüketicilerin yaklaşık dörtte üçü ise 3.000 TL ile 20.000 TL arasındaki tutarda kredi arıyor.” dedi.

Enuygun.com verilerine göre talep edilen ortalama vadenin 24 ay olduğunu da belirten Sungurlu, tüketici kredisi talebinin çoğunlukla temel ihtiyaçları karşılamaya ya da biriken borçları kapatmaya yönelik olduğuna inandıklarını söyledi. Sungurlu, “Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre tüketici kredisi kullanan her iki kişiden birinin aylık geliri 1.000 TL’nin altında. Buna göre tüketicilerin önemli bir kısmının lüks ya da ekstra giderlerinden ziyade günlük ihtiyaçlarının giderilmesinde karşılaşılan gelir-gider arasındaki dengeyi oluşturmak amacıyla kredi arayışında olduğu sonucuna varıyoruz. Enuygun.com üzerinden yapılan kredi sorgulamalarının ortalama 6.800 TL olması da kişi başı borç miktarı ya da acil ihtiyaç miktarı hakkında bize fikir veriyor,” dedi.

Betül Sungurlu, müşteri portföyünün bu dağılımının, bankaların kredi masraf ve faiz politikalarını belirlerken önemli bir kriter olacağını düşündüklerini belirtti: “Faizlerin geçmiş dönemlere göre düşük seviyelerde seyretmesi ve bankalararası rekabetin de etkisiyle faizden kazandıkları kâr marjlarının azaldığı bir dönemde dosya masrafı, hizmet bedeli diye anılan ücretler zaten önem kazanıyor. Dolayısıyla tüketicilerin kredi kararlarında maliyet hesabı yaparken faiz ve ücreti bir arada düşünmesi gerektiğinin altını tekrar çiziyoruz.”

betulsungurlu
Betül Sungurlu
361 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar