Türbülans nedir ve etkisi nasıl azaltılır?


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 133

Özellikle Amerika gibi okyanus ötesi rotalarda görülen türbülans, birçok yolcunun korkulu rüyası. Uçakta kısa süreli sarsıntıya ve paniğe yol açabilen türbülans neden meydana gelir ve etkisini nasıl azaltabiliriz biliyor musunuz?

Türbülans nedir?

Türbülans kısaca soğuk ve sıcak havanın yer değiştirmesi veya bulutların hareketliliği sonucu uçak içinde yaşanan sarsıntı olarak tanımlanıyor. Türbülans genellikle olumsuz hava şartlarında gerçekleşse de açık bir havada da türbülans görülebiliyor.

Türbülanstan nasıl korunabiliriz?

Türbülansı engellemek için bilinen herhangi bir yöntem bulunmuyor. Ancak türbülans öncesinde ve sırasında bazı önlemler alarak etkilerini azaltabiliriz. Bilinen yöntemlerden biri uçağın kanatlarına yakın olan koltukları tercih etmek. Türbülans sırasında mutlaka yerinizde oturmalı ve emniyet kemerinizi bağlı tutmalısınız. Oksijen maskeleri açıldığında yine paniğe kapılmadan önce kendi maskenizin sonra da çocuğunuzun ve diğer yakınlarınızın maskelerinin takılı olduğundan emin olun.

Türbülanstan nasıl korunabiliriz?

Kabin memurlarının uyarılarına uyun

Türbülans sırasında uçakta bulunan kabin görevlileri yolculara türbülansın etkisini azaltmak için çeşitli uyarılarda bulunurlar. Bu uyarılara dikkat ederek kısa sürede geçecek bu durumun yara almadan üstesinden gelebilirsiniz.

Kabin memurlarının uyarılarına uyun

 

Sıcak içecekleri uzaklaştırın

Eğer türbülans sırasında elinizde veya masanızda çay ve kahve gibi sıcak içecekler bulunuyorsa, bunları kabin memurlarına vererek yanma, yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

Sıcak içecekleri uzaklaştırın

Küçük çocuklara dikkat!

Yanında çocukları ile birlikte seyahat eden yolcuların çocuk koltuğu kullanmaları ve onların da emniyet kemerlerini bağlı tutmaları türbülans sırasında hayat kurtarıcı olabiliyor.

Türbülansın sağlığa zararı var mıdır?

Türbülansın sağlığa zararı var mıdır?

Çok şiddetli türbülanslar sırasında zaman zaman yolcular kollarını, dizlerini ve başlarını uçağın bazı bölümlerine çarpabilirler. Bu da hafif yaralanmalara neden olabilir. Ancak bunun dışında türbülansın sağlık üzerinde bilinen herhangi bir zararı yok.

Türbülansın sağlığa zararı var mıdır?

Tuğba Hacıbayramoğlu
2222 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.