Tüm dünya ülkelerini gezen 27 yaşındaki Cassie De Pecol

nihanbayram

Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım, dünya turuna çıkmak hepimizin hayali. “Bir emekli olayım gezeceğim şu dünyayı” diyenini çok duydu bu kulaklar. Sen de illa ki bir muhabbette dünya turuna çıkmakla ilgili bir cümle kurmuşsundur.

Peki bizim emeklilik hayalimizi Cassie De Pecol 27 yaşında gerçekleştirdi desem? Şöyle düşün, Cassie aklına gelebilecek her ülkeyi gezmiş. Şu an aklından ülkeler geçiyor, gitmediği bir ülke bulmaya çalışıyorsun ama hiç yorulma. Aklına ne gelirse gelsin, gezmediği ülke bulamayacaksın çünkü. Cassie dünya üzerindeki 196 ülkeyi gezmiş. Fark ettin mi bilmiyorum ama bu dünya üzerindeki bütün ülkeleri görmüş olmak demek.

Connecticut’lı 27 yaşındaki Cassie De Pecol, bir buçuk yıl boyunca detaylı bir planlama yaptıktan sonra dünya üzerindeki her bir ülkeyi en kısa sürede seyahat eden insan olmak için 24 Temmuz 2015’te yola çıkmış ve bütün ülkeleri 18 ay 26 günde dolaşarak yolculuğunu 2 Şubat 2017’de bitirmiş. Üstelik bu yolculuk ona dünyadaki tüm ülkeleri gezme keyfi yaşatmanın yanı sıra, iki tane Guinness Dünya Rekoru sahibi yapmış.

Cassie, dünyadaki tüm ülkeleri en hızlı gezen insan ve dünyadaki tüm ülkeleri gezdiği belgelenen ilk en genç kadın Amerikalı rekorlarına sahip artık. Expedition 196 adı verilen bu yolculuğu, Uluslararası Turizm Aracılığıyla Barış Enstitüsü’nün Barış Elçisi olarak gerçekleştirmiş ve gezinin 198,060 Dolar olan toplam maliyetininse tamamı sponsorlar tarafından karşılanmış.

Cassie’nin hikâyesini hiç kıskanmadım desem büyük yalan söylemiş olurum. Gönül isterdi ki ben de 196 ülke gezeyim. Senin de içinde bir ukde oldu bu hikâyeden sonra farkındayım. Belki Cassie gibi tüm dünyayı 18 ayda dolaşamazsın ama sen de dünya ülkelerini gezebilirsin. En azından bir yerden başlamak için hemen tıkla, ilk biletini al.

Kaynak: http://expedition196.com/

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar