İçindekiler

Tasarruf edebilmek için “gelir gider arasındaki makas aralığını” genişletmek gerekiyor. Bu aralığı ya gelirleri artırarak ya da giderleri azaltarak açabiliyoruz. İkisi birden mümkün olduğunda ise tasarruflar katlanmaya başlıyor. Enuygun.com ekibi olarak bizler, karşılaştırma servislerimiz aracılığıyla en avantajlı fiyatlamaları saptamanıza yardımcı olarak şimdilik giderlerinizi azaltmanıza katkıda bulunurken çok yakında da bankaların tasarruf mevduatı ürünlerini karşılaştırmanıza aracılık edecek ve böylece makasın öbür ucunu da açarken size eşlik edeceğiz.

Borcum varken ne birikimi demeyin!

Borcunuz olsa da küçük tutarlarla birikime başlamak mümkün. Birikim sanıldığı gibi sadece parası çok olanlara has bir eylem değil! Birikim yapmanın bir alışkanlık ya da bir kültür olduğunu biliyor muydunuz? Öyle ki ekonomik durumu bizden daha kötü olan bazı ülkelerin tasarruf seviyesi Türkiye’den oldukça yüksek! Tam da bu nedenle bu yıl bizim gibi Türkiye’de tasarruf etmeyi çok konuşacak. Yani bu yıl tasarruf etmek “in”, tüketim “out”.


Cari açıkla mücadele, ülkedeki tasarrufların düşüklüğü, bankacılık sektöründeki kaynak sıkıntısı gibi konular bu senenin ekonomik sıkıntıları arasında yer alıyor. Ülke çapında tasarrufların artırılması adına planlamalar yapılıyor. Bir yandan teşvikler ve kampanyalarla tasarrufun önemi konusundaki farkındalık artırılmaya çalışılırken bir yandan da bankalar mevduat toplama yarışında yepyeni ürünlerle karşımıza çıkıyor. Kredilerde kıyasıya rekabet eden bankaların mevduat toplama yarışı ise görünen o ki; sadece faiz oranı üzerinden değil, ürünlerin tasarruf sahiplerine yarattığı katma değerler üzerinden yürüyecek.


ING Bank’ın küçük tasarruf sahiplerini hedefleyen Turuncu Hesabı da bu akıma öncülük eden ürünlerden birisi. Sektöre hem ürün çeşitliliği hem de mevduatın tabana yayılması anlamında katkıda bulunuyor. Her gelir seviyesinden kişiyi tasarruf etmeye davet ediyor. Ürünün bir yılını doldurmasının ardından geçen hafta düzenlenen basın toplantısında Enuygun.com olarak biz de yerimizi aldık. Bir yandan ürünün gelişim sürecini, avantajlarını sizler için dinlerken bir yandan da yeni ürün grubumuz olacak mevduat hesapları ile ilgili bilgi topladık.


Turuncu Hesap, vadesi olmayan bir vadeli hesap… Yani birikimlerinizden para çekebilmek için vadenin dolmasına gerek yok. Gün sonunda kalan bakiyeniz üzerinden o günkü faizinizi hesaplayarak yatırımlarınızı büyütüyor. Bu aynı zamanda günlük faizinizin üstüne de faiz almanıza olanak sağladığından (“bileşik faiz” deriz biz buna) normal bir vadeli mevduat hesabından daha avantajlı oluyor. Hesap işletim ücreti, havale ve EFT ücreti alınmaması ve 100 TL’ye bile açılabiliyor olması ürünün diğer avantajları… Faiz oranları da muadili ürünlere göre avantajlı görünüyor. Piyasa koşullarına göre değiştirme hakkını saklı tutuyor elbette her banka gibi. Ürünün asıl cazibesi ise ilk başta bahsettiğimiz para çekebilme esnekliği!


Toplantıda konuşan ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu da Türkiye’deki tasarrufların düşüklüğüne dikkat çekerek bu yönde atılması gereken adımlardan bahsetti öncelikle… Yaptıkları araştırmaların Türk halkının tasarruf etmeyi ertelediğini gösterdiğine değinen Cenk Tabakoğlu; “Üstelik şu anki ekonomik durum insanların daha az birikim yapmasına neden oluyor. Değişen demografik yapı önümüzdeki dönemde bu oranın artacağına işaret etse de, yüksek yatırım oranını artırarak sürdürmek isteyen bir ülke için bu tek başına yeterli olmayacaktır. İnsanların nasıl tasarruf edileceğini öğrenmesi, tasarrufa yönelik ürün çeşitliliğinin artması, tasarruf kültürünün gelişmesine destek olacaktır”, dedi.
ING Bank’ın diğer araştırma sonuçları da oldukça ilginç: Örneğin faiz oranları ya da enflasyonun yükselmesi bireylerin tasarruf eğilimlerini değiştirmiyor. Tabakoğlu, tasarruf miktarı bizden çok daha yüksek olan birçok ülkede faizlerin Türkiye’deki faizlerden çok daha düşük olduğunu hatırlatarak Türklerin tüketime tasarruftan daha meyilli olduğunu belirtti.
Borçluluk seviyesinin de tasarrufları olumsuz etkilediğine değinen Tabakoğlu “Elinize fazladan para geçse ne yapardınız?” sorumuza, %70 oranında “Borçlarımı öderdim”, %24 oranında “Tasarruf ederdim” ve %6 oranında ise “Harcardım” cevabı aldık”  dedi. Sonuç ortada: Her dört kişiden sadece biri tasarruf etmeyi düşünüyor. Çoğu ise borç kapatabilmeyi arzuluyor. Oysa planlı bir bütçe bazen borç öderken bile tasarruf edebilmenize olanak sağlayabilir.


Cenk Tabakoğlu aslında farkında olmadan www.enuygun.com için çok önemli olan bir noktaya da değindi. Müşterilerin önemli bir kısmının kredi masraflarından haberdar olmadığından ya da benden alınmıyordur gibi bir yanılgıya kapılabildiğinden bahsetti. Hatta bir kısım müşterinin bankacılık işlem maliyetlerinin bile farkında değil.
Oysa tasarruf edebilmenin ilk adımı burada başlamıyor mu sizce de? Maliyetini azalt ki giderin azalsın. Giderin azalsın ki borçlarını ödeyecek ya da birikim yapabilecek paran kalsın geriye… Biz de zaten bunun için buradayız. Tüm finansal kararlarınızdan önce görüşmek dileğiyle…

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar