• Anasayfa
  • Bilgi
  • Tüketicinin Korunması yasası değişiyor, kart aidatı kalkıyor

Tüketicinin Korunması yasası değişiyor, kart aidatı kalkıyor

tugbahacibayramoglu

Gündemden hiç düşmeyen, bankalar ile tüketicilerin bir türlü anlaşamadığı, kredi kartı aidatının kaldırılmasına ilişkin taslak hazırlandı. Yeni Tüketici Hakları Yasası, kart aidatını kaldırıyor, aldığınız malı 14 gün içinde iade etme hakkı getiriyor ve konut kredilerinde sigorta yaptırma zorunluluğuna son veriyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Tüketici Haklarına ilişkin hazırladığı yeni yasa tasarısı, kart aidatından, konut kredisi alırken yaptırılan hayat sigortasına ve indirim günlerine kadar günlük hayatımızı ilgilendiren pekçok konuda yenilikler getiriyor.

Geçtiğimiz ay devreye giren Türk Ticaret Kanunu'ndaki değişiklikler çok tartışılmıştı. Yeni yasada tuzun oranından kredi kartı faiz oranlarına, eşten habersiz kefil olunmamasına kadar pekçok konuda günlük hayatımızı ilgilendiren değişikliklere imza atılmıştı.

İçindekiler

Sadece yeni kredi kartı alırken aidat olacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı ‘Tüketicinin Korunması Piyasa Gözetim Genel Müdürlüğü’ hazırladığı "Tüketicinin Korunması" hakkındaki Kanunun 30 maddesinde değişiklik yapıyor. Yeni taslakta yıllardır çözülemeyen kart aidatı sorununa nokta konuyor. Ve kart aidatının ancak bir kez, o da yeni kredi kartı alınırken alınmasını öngörüyor ve aidat için asgari bir tutar belirlenmesi gerekiyor. Mevcut sistemde 40 TL'den 110 TL'ye kadar değişen oranlarda kart aidatı alınıyor. Eski kartlar için her yıl alınan kart aidatına ise onay verilmiyor.

Hayat sigortası zorunluluğu kalkıyor

Yeni taslak kart aidatı dışında konut kredisi alırken getirilen hayat sigortası zorunluluğuna da son veriyor. Yeni sistemde konut kredilerinde uygulanan hayat sigortası istenirse yapılabilecek. Banka tarafından yine de Hayat sigortası istenebilir ve DASK yaptırma zorunluluğu ise devam ediyor.Ayrıca erken ödeme imkanı da genişliyor. Halen uygulanmakta olan yüzde 2 erken ödeme cezasının yüzde 0,5'e çekilmesi  bekleniyor. Bu durumda 50 bin TL’lik bir erken ödemede 150 TL erken ödeme cezası ödenir. Eski sistemde ise yüzde 2 orandan 50 bin TL’lik kapamaya 1.000 TL ceza ödeniyordu.

İndirim günleri belli oldu

Tüketici Korunması hakkındaki bu yeni kanun ayrıca indirimli günlerin tarihlerini de belirliyor. Artık indirimli ürünler 15 Ocak-1 Mart ve 15 Temmuz-1 Eylül arasında yılda iki kez yapılabilecek. Gerçi firmalar Anneler Günü, Babalar Günü, 19 Mayıs gibi belli özel ve resmi günlere yönelik indirimler yapıyor. Bu kampanyaları indirimlere ilişkin bir yaptırım yok.

Satın aldığınız bir malı 14 gün içinde iade edebilirsiniz

Reklam şartlarına ve kılavuz bilgilerine uymayan ürünler ayıp ürün sayılacak ve ayıplı mal olarak işlem görecek. Ayrıca satın aldığınız bir malı isterseniz 14 gün içerisinde geri iade edip parasını alabileceksiniz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar