Tüketici kredilerinde aylık artış hızı yarı yarıya düştü.

betulsungurlu

 

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre bankalar, tüketici kredilerinde frene bastı ve aylık büyüme hızı Temmuz ayında yarı yarıya düştü.  Analizde, Temmuz 2011 sonu itibariyle geçtiğimiz sene sonundan bu yana sektörde 28,2 milyar TL büyüyen tüketici kredilerinin, %25’lik büyüme hedefini yakalayabilmek için geriye kalan son beş ayda yalnızca 3 milyar TL daha büyümesinin gerektiği hesaplanıyor. 

TCMB verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre Türkiye’de mevduat bankaları tarafından verilen tüketici kredileri 2010 yılını 125 milyar TL ile kapatmıştı. Temmuz 2011 sonu itibariyle 2010 yılsonuna göre %22,6 büyüyen tüketici kredileri, 153 milyar TL’ye ulaştı. 2011 yılının ilk yarısında aylık ortalama olarak 4,32 milyar TL büyüyen tüketici kredilerinde artış hızı Temmuz ayında 2,32 milyar TL’ye geriledi. Bu verilere göre tüketici kredilerinde büyüme hızı yarı yarıya düştü. %25’lik büyüme hedefinin tutturulması için geriye kalan son beş ayda ise bankaların tüketici kredilerinde yalnızca 3 milyar TL büyümesi gerektiği hesaplanıyor. Bu da aylık ortalama olarak 600 milyon TL’ye denk geliyor. 

Yılın ilk yedi ayında konut kredileri %17,8; taşıt kredileri %17,3; ihtiyaç kredilerinin de dâhil olduğu diğer krediler ise %27,4 büyüdü. Konut kredileri 2011 yılının ilk yarısında aylık ortalama olarak 1,58 milyar TL büyürken Temmuz ayı büyümesi 757 milyon TL’ye geriledi. Diğer kredilerde ise aylık artış hızı 2,6 milyar TL’den 1,4 milyar TL’ye düştü. 

Kredilerde %25’lik büyüme hedefinin yalnızca tüketici kredileri ile sınırlı olmadığını da belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu “ Kurumsal ve bireysel krediler olmak üzere toplam kredilere göre hesaplanmış %25’lik sınırı elbette bankanın kendi büyüme stratejisine göre değişiklik gösterecektir. Yani bazı bankalar kurumsal kredilerde bazıları ise bireysel kredilerde daha fazla büyümek isteyebilir. Ancak rakamlar, yılın kalan son beş ayında özellikle tüketici kredilerinde Temmuz ayının da ötesinde bir yavaşlama olacağına işaret ediyor” dedi.

BDDK’nın Haziran ayı içerisinde tüketici kredilerinin toplam kredilere oranının %20’nin üzerinde olan bankalara yönelik olarak kredi karşılıklarını da farklılaştırdığını hatırlatan Sungurlu “ Hem bankaların farklı büyüme stratejileri, hem kredi portföy dağılımına bağlı olarak karşılaştıkları farklı maliyetler rekabeti farklılaştırdı diye düşünüyoruz. Bunu tüketicinin iyi okuması gerekir. Frene hızlıca basan bir bankadan kredi reddi alan tüketici, bir başka bankadan kredi alabilir duruma gelebileceği gibi, bankalar arası kredi maliyet karşılaştırmasının daha çok önem kazanacağı bir döneme giriyor olabiliriz. Bunu her zaman öneriyoruz ama yılsonuna kadar kredi almayı planlayanların bankalar arası faiz ve masraf farklılıklarını mutlaka gözden geçirmesi gerekir diye düşünüyoruz”, dedi.

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar