İstanbul'un her iki yakasında yolculara hizmet vermeye başlayan yeni İETT seferleri ile artık doğayla buluşmak şimdi çok daha kolay. Avrupa Yakası'nda Beşiktaş'tan Belgrad Ormanı'na, Anadolu Yakası'nda ise Kadıköy'den Polonezköy'e kadar yeni hatlarla kolayca ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

Avrupa Yakası'nda Belgrad Ormanı

İstanbul her ne kadar kalabalık ve trafiği yoğun bir şehir olsa da yakın çevresinde gezip görülecek çok sayıda doğal güzellik de var. Özellikle yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi çeken bu yerler arasında ilk sıralarda gelen Belgrad Ormanı ve Polonezköy'e ulaşmak artık daha kolay. İETT'nin yeni hizmete giren seferleri ile Avrupa Yakası'nda Beşiktaş'tan hareket eden D2 numaralı otobüslerle Belgrad Ormanı'na kadar ulaşabilirsiniz. Beşiktaş İskelesi'nden yola çıkarak Zincirlikuyu Metrobüs, 4. Levent, Hacıosman ve Atatürk Arboretumu'ndan geçerek Belgrad Ormanı'na kadar ulaşan hatla şehrin çok sayıda bölgesi ormanla buluşacak.

Belgrad Ormanı

Uçak Bileti

Anadolu Yakası'nda Polonezköy

Anadolu Yakası'nda yeşil ve doğa ile buluşmak isteyenler ise Kadıköy'den hareket eden otobüslerle şehrin en güzel piknik alanlarından biri olarak bilinen Polonezköy'e kolayca ulaşabilecek. İlk durağı Kadıköy olan otobüslerin Polonezköy'e giderken geçtiği duraklar ise; Numune Hastanesi, Doğancılar, Altunizade, Ümraniye, Çakmak Köprüsü, Şile Yolu, Çubuklu Evleri ve Polonezköy Muhtarlık. Cumartesi ve Pazar günleri hizmet verecek otobüslerin ilk sefer saati 06:30. Gün içinde farklı saatlerde yolcuları taşıyacak otobüslerin seferleri akşam saatlerine dek sürecek. Siz de şehirden ayrılmadan yemyeşil bir doğa ile buluşmak isterseniz yaz boyunca sürecek otobüs seferlerinden mutlaka yararlanın.

Polonezköy

Polonezköy'de kahvaltı

İstanbul'un en güzel yeşil alanlarından biri olarak anılan Polonezköy, adını tarihte burada yaşayan Polonyalılardan alıyor. Belde ziyaretçilerine sunduğu doğal hayatın yanında özellikle hafta sonları dolup taşan kahvaltı mekanları ve uzun doğa yürüyüşleri yapılabilecek alanları ile biliniyor. Polonezköy'de özellikle sabah kahvaltısı denince ilk akla gelen yerlerden biri Leonardo Restaurant. Çocuklara özel oyun alanları ve geniş çimleri ile kalabalık ailelerin de gözdesi olan bu yerde kahvaltıdan sonra bir köşeye çekilip gazetenizi veya kitabınızı okuyabilirsiniz. Üstelik burada daha fazla zaman geçirmek isteyenler için bölgede sakin ve huzurlu atmosferi ile öne çıkan oteller de var. Buralarda her mevsim şehrin kalabalığından uzaklaşıp huzur bulabilirsiniz ancak en iyi zamanları ilkbahar ve yaz ayları.

Polonezköyde Kahvaltı

Belgrad'da sabah koşusu

İstanbul'un Avrupa Yakası'nda olanlar içinse Belgrad Ormanı her mevsim sakin ve huzurlu bir hafta sonunun adresi. Aynı zamanda şehrin en büyük yeşil alanlarından biri olan orman içinde bulunan koşu parkurları, göletler ve piknik alanları ile bambaşka bir dünya gibi. Ormana gelmek isteyenler genellikle otomobili tercih etse de İETT'nin yeni seferleri sayesinde artık toplu taşıma araçlarıyla da buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Ailece harika bir hafta sonu geçirmek için buraya sabah erken saatlerde gelerek kahvaltınızı yapabilir, ormanın içine yayılan geniş koşu parkurunda uzun bir yürüyüş veya koşu ile günü tamamlayabilirsiniz. İstanbul'un her iki yakasında bulunan ormanları keşfetmek için planlara başladıysanız İstanbul uçak bileti karşılaştırması yapmak için hemen tıklayın.

Ormanda Koşan Adam


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN