Tramer Nedir? Tramer sorgulaması nasıl yapılır?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Tramer, kısaca Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltılmış halidir ve bir araca ait tüm bilgileri bulabileceğiniz bir sistemdir. Bu online sistemde aracın kaza yapıp yapmadığı, hasar durumu, trafik ve kasko sigorta sorgulaması, daha önce bir kazaya karışıp karışmadığı gibi araçla ilgili tüm bilgilerini sorgulamak mümkün.

Tramer Trafik Sigortası Sorgulama: Sigorta şirketi bilgileri ve poliçe numarasıyla sorgulama yapılabilir.

Tramer Kasko Sigortası Sorgulama: Aracın plaka ve şasi bilgileri girilerek sorgulama yapılabilir.

Araç Hasar Sorgulama: İkinci el araçlar için sorgulama yapılır. Aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığı ve hasar durumuna bakılabilir.

Tramer Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama: Plaka ve sigortalının TC kimlik numarasıyla sorgulama yapılabilir. Özellikle ikinci el araç satın alacaksanız bu sorgulamaya yapmak size büyük avantaj sağlar.

Peki tramer sorgulaması nasıl yapılır?

Tramer sorgulamak için www.sbm.org.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Üye olduktan sonra burada araç bilgilerini girerek sorgulama yapılabilir. Plaka ya da saşi numarasıyla sorgulama yapılabilir. 5664’e kısa mesaj atarak da sorgulama yapılabilir. Ayrıca mobil uygulaması da bulunduğunu hatırlatalım.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar