Trafik sigortasında yenilik

betulsungurlu
İçindekiler

Henüz üzerinde çalışılıyor olsa da planlanan yenilik ile trafik kazası mağdurları, kendi zararlarını karşı tarafın sigorta şirketinden değil kendi sigorta şirketinden alabilecek. Yeni sistemin sigortalıya daha hızlı tazmin süreci yaşatması, sigortacılara ise daha az iş yükü ve daha az gider olarak katkı sağlaması planlanıyor.

Trafik sigortalarında zarar eden sigorta şirketleri, giderleri azaltmanın yollarını ararken bir yandan da sigortalılar arasında müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyor. “Doğrudan tazmin sistemi” de bunlardan birisi. Birçok ülkede yürürlükte olan sistemde trafik kazalarında zarar gören araç sahipleri zararlarını doğrudan kendi sigorta şirketinden tazmin ediyor. Daha sonra da karşı tarafın sigorta şirketinden ödediği tutarı geri alıyor. Hatta kazaya karışan ikiden fazla aracın olduğu durumlarda da bu sistem kullanılabiliyor. Başlangıç aşamasında maddi hasarları kapsayan sistem, ardından bedeni hasarları da içine alıyor.

Şu an Türkiye’deki mevcut sistemde ise trafik kazası mağdurları zararlarını tazmin için kendi sigorta şirketine değil karşı tarafın sigorta şirketine başvurmak zorunda! Bu ise hasar ödeme sürecinin uzamasına ve iş yükünün artmasına neden oluyor.

Türkiye Sigorta Birliği’nden yapılan açıklamaya göre doğrudan tazmin sistemine Hazine’de sıcak bakıyor. Sistemin kurgusu, testi yapılıp gerekli onayların ardından hayata geçirilmesi planlanıyor.

Doğrudan tazmin sistemi nasıl işleyecek?

-Kusur tespit için kaza tespit tutanağı yine düzenlenecek ve sisteme girişi yapılacak.

-Sigorta şirketi kendi sigortalısına hasarı ödeyecek ardından da hesaplanan ortalama hasar tutarını karşı tarafın sigorta şirketinden tahsil edecek.

- Mahsuplaşma için şirketler arası bir takas odası kurulacak.

- Sistemin işleyişi, kuralları ve yaptırımları için bir anlaşma metni hazırlanacak. Sisteme dâhil olmak isteyen sigorta şirketi anlaşmayı imzalayarak sisteme girecek.

- Yeni sistemde sigortalı, poliçesini satın aldığı şirketini hasar tazminin de yanında bulacağı için sigorta şirketleri müşteri memnuniyetini daha çok ön planda tutacak ve sektörde hizmet kalitesi artacak.

- Sigortalılar sisteme giren şirketleri tercih edeceğinden yeni uygulama şirketler arası farklı bir rekabeti de beraberinde getirecek.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar