Trafik sigortasında sınırsız teminat imkânı

betulsungurlu
İçindekiler

Tüm araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortası, sigortalılara aslında sınırsız teminat imkânı sunuyor. Her ne kadar kaza başına bir teminat limiti belirlenmiş olsa da poliçede kaza sayısı limiti belirtilmediği için poliçe vadesi boyunca yapılacak tüm kazalar trafik sigortası ile güvence altında! Üstelik her seferinde aynı teminat ile… Hal böyle olunca trafik sigortasının sınırsız teminat imkânı sunduğunu söylemek mümkün!

Trafik sigortası, kazaya karışan aracın üçüncü kişilere verdiği zararları güvence altına alıyor. Bu sebeple kaskodan bir hayli farklı! Örneğin aracınız bir kazaya karışırsa diğer araca verdiğiniz maddi zararı araç başı 25 bin, kaza başına ise 50 bin TL’ye kadar ödüyor. Ancak bunlar kaza başına belirlenmiş bedeller olup yıl içerisinde yani poliçe vadesi boyunca yapılacak her bir kazada aynı teminat limitleri sunuluyor.

Trafik sigortasının teminatları bunlarla da sınırlı değil! Diğer araçta bulunan üçüncü kişilere verilen zararlar da teminat kapsamında yer alıyor. Örneğin kaza sırasında diğer araçta yaralan bir kişi varsa onun sağlık giderleri kişi başı 250 bin TL, kaza başı ise 1 milyon 250 milyon TL’ ye kadar trafik sigortasından karşılanıyor. Herhangi bir sakatlanma ya da ölüm olursa da aynı teminatlar geçerli! Tüm bu teminatlar kaza başına belirleniyor ve poliçe vadesi boyunca kaza sayısı limiti belirtilmediğinden burada da poliçe vadesi boyunca sınırsız teminattan söz etmek mümkün!

Kaza başı teminatları kasko ile artırabilirsiniz

Her ne kadar kaza sayısı limiti belirlenmediği için bir anlamda sınırsız teminat imkânı sunsa da teminatlar kaza başına sınırlı olduğu için trafik sigortanızın kaza başı teminat limitlerini kasko poliçeniz ile dilerseniz artırabilirsiniz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar