Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un  araştırmasına göre, zorunlu trafik sigortasında fiyat karşılaştırması yapmak artık daha çok kazandırıyor. Piyasadaki trafik sigortası primleri şirketten şirkete %100’ün üzerinde farklılık gösterebiliyor. 2008 yılında yürürlüğe giren serbest tarife uygulamasının alt ve üst limitleri 2011’de biraz daha genişletildi ve şirketler arası fiyat farkı arttı.

Özel otomobil sahipleri 200 TL’ye kadar tasarruf edebiliyor

Enuygun.com, İstanbul’daki değişik araç tipleri için piyasadaki 10 farklı sigorta şirketinin sunduğu zorunlu trafik sigortası primlerini inceledi. Buna göre bazı şirketler Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından yayınlanan rehber tarifenin üzerinde fiyat verirken bazısı ise altında fiyat verebiliyor.  Örneğin, İstanbul’a kayıtlı ve daha önce poliçesi olmayan özel otomobiller için Zorunlu Trafik Sigortası primi piyasada 256 TL ile 450 TL arasında değişirken, ticari otomobillerin sigorta primi 328TL-850TL arasında değişiyor. Kamyonetlerde ise fiyat aralığının 498-890 TL olduğu tespit ediliyor. Bu verilere göre özel otomobil sahipleri şirketler arası fiyat karşılaştırması yaptığında 2011 yılı için 194 TL’ye kadar tasarruf imkânına sahip oluyor.

 

Sigorta şirketlerinin yayınlanan rehber tarifeye uyma zorunluluğu bulunmasa da tarife referans niteliğinde… Şirketler her yeni dönem, kendi uygulayacakları tarifeyi Hazine’ye sunuyor ve onay alıyorlar. Daha önce onaylanan bu tarifelerin %10 altı ve %20 üstüne çıkma hakkı olan şirketler için 2011 yılında bu aralığın %10 altı ve %500 üzerine genişletildiğini belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu “ Bazı şirketler yüksek hasar oranından dolayı bu sigorta türüne daha fazla prim belirlerken bazıları ise daha rekabetçi olmak istiyor ve rehber tarifenin de altında fiyat veriyor.  www.enuygun.com üzerinden verdiğimiz araç sigortası karşılaştırma servisinden hizmet alan her üç kullanıcımızdan ikisi kasko karşılaştırırken, trafik sigortası primlerinin daha az karşılaştırıldığını gözlemliyoruz. Zorunlu olduğu için halen trafik sigortalarında “fiyat sabit” şeklinde bir algılama olduğunu düşünüyoruz. Oysa trafik sigortası trafiğe çıkan herkesi dolayısıyla daha geniş bir kesimi ilgilendiriyor. Üstelik karşılaştırma yaparak bu sigorta türünde de artık daha çok kazanmak mümkün”, dedi.

Zorunlu trafik sigortalarında il ve araç türü yanında, hasar/hasarsızlık, zamanında yeniletme/yeniletmeme gibi durumlar prim tutarlarını etkiliyor.

2012’de ise Zorunlu Trafik Sigortası rehber tarifesine yaklaşık %5 zam geliyor.

Zorunlu trafik sigortalarında il ve araç türü, primi etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. İstanbul araç sahipleri trafiğe çıkabilmek için diğer bütün illerden fazla prim ödüyor. Prim zam oranları da benzer şekilde şehirler ve araç türleri arasında farklılık gösteriyor.

Büyük şehirlerde yaşayan özel otomobil sahiplerini 2012’de Zorunlu Trafik Sigortası’nda %5 civarında zam beklediğini ekleyen Sungurlu “ Bu tarife ile birlikte sigorta şirketlerinin yeni fiyatlamaları da farklılık gösterebilir. Daha önce fiyatta rekabetçi davranmayan bir sigorta şirketi 2012’de strateji değiştirebilir. Bu sebeple her yıl yenileme yapılırken trafik sigortasında da fiyat karşılaştırması yapmak gerekiyor”, dedi.

Taksiler özel otomobillerin beş katından fazla prim ödüyor!

Enuygun.com’un analizine göre taksilerin özellikle büyük şehirlerde trafiğe çıkma bedeli oldukça ağır! Rehber tarifeye göre Ankara’da taksiler özel otomobillerin 3,6 katı; İstanbul’da 5,4 katı; İzmir’de ise 6 katı prim ödüyor. Özellikle İstanbul ve İzmir’de taksiler yolcu sayısı daha az olmasına rağmen daha riskli grupta yer aldığından dolmuşların da üzerinde prim ödüyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorumlar (2)