Trafik sigortası primlerinde yüzde 30’a yakın artış bekleniyor

betulsungurlu

Trafik sigortalarında 2012 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse iki kat zarar eden sigorta şirketleri, çözümü prim artışında arıyor. Hasarı karşılamayan prim miktarları nedeniyle yetkililer, 2013 yılında trafik sigortası primlerinin yüzde 20 ile yüzde 30 arasında artacağını öngörüyor.

TRAMER verilerine göre ise 2012 yılının Eylül ve Ekim aylarında trafik sigortası ortalama prim değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35 ile 40 arasında zaten artış göstermişti. 2013’de ise daha da artması beklenen Zorunlu Trafik Sigortası için fiyat karşılaştırma yapmayı ihmal etmemek gerekiyor.

Sigorta şirketleri 03 Aralıkta yeni tarifelerini bildirecek

Hazine Müsteşarlığı’ndan yayınlayan genelgeye göre sigorta şirketleri, 2013 Zorunlu Trafik Sigortası tarifelerini 03. Aralık.2012’ye kadar TRAMER’e iletecek. Fiyatlamada tam serbesti olmadığı için sistemin daha riskli sigortalıdan daha fazla prim almayı engellediğini söyleyen sigorta şirketleri, ayrıca trafik sigortasının zararını karşılayamaz hale geldiklerini, kaza tutanağı uygulamasının hasar oranını artırdığını ve sonunda trafik sigortalarının kasko primlerine yaklaştığını belirtiyor.

 

Trafik sigortanızı karşılaştırmadan almayın

2013’te primlerinin artması beklenen trafik sigortanızı yaptırmadan önce fiyat karşılaştırması yapmayı ihmal etmeyin. Sadece karşı tarafa verilen hasarları karşılamaya yönelik ve zorunlu olan trafik sigortası yanında, kendi aracınızda oluşacak hasarları teminat almak için de kasko yaptırmanız da fayda var.

Aracınız için trafik sigortası teklifi isterken kasko fiyat teklifi de istemeyi unutmayın.

Bir yılda 940 bin maddi hasarlı kaza gerçekleşti

TRAMER verilerine göre 2011 yılında Türkiye genelinde yaklaşık olarak 940 bin maddi hasarlı kaza gerçekleşti. 2012 yılının ilk 11 ayında gerçekleşen maddi hasarlı kaza sayısı ise 850 bine yaklaşıyor. Kazaların yüzde 36’sı İstanbul’da, yüzde 11’i ise Ankara’da gerçekleşirken bu iki ili yüzde 9 ile İzmir ve yüzde 5 ile Bursa takip ediyor.

14 milyonun üzerinde trafik sigortası var

2011 yılında 14 milyon 630 bin trafik sigortası poliçesi satıldı. 2012 Kasım ayı itibariyle kesilen trafik poliçesi adedi ise 12 milyon 500 bin civarında bulunuyor.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar