Trafik cezaları cep yakacak

mugekanbay

Bayram boyunca trafik yine başlıca sıkıntılardandı. Kah kaza haberleri kah gişelerdeki uzun konvoyların sıkıntısını çektik ya da haberlerini izledik.

Bu bayramda Emniyetin yoğun hazırlığına rağmen yine ölümlü kazalar ile bayram gölgelendi. "Trafikte her an sorumlu davran" mottosuyla trafikte sorumluluk hareketi olarak sosyal medyadan da tanıdığımız ve izlediğimiz çalışmalar hem konuya özen ve ilgiyi büyütüyor hem taşıt ve trafikte güvenlik eğitimi ile bilgilendiriyor.

Yasal bağlayıcılıkların da bu ilgi oranında artığını görmek mümkün. Yılbaşından itibaren, trafik cezaları, %10 oranında artacak. Yılbaşından sonra alkollü araç kullananlar 650 TL, kırmızı ışık ve hız limiti ihlali yapanlar 154 TL ceza ödeyecekler.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmama ya da sigorta yeniletme yapmamanın para cezası ise 66 TL. Yılbaşı itibarıyla bu rakam da tekrar belirlenecek ve artışlardan nasibini alacak. Şu an 66 TL ceza, 10 ceza puanı ve sigorta yaptırılana kadar trafikten men edilme cezalarına eklenecekler merak konusu.

Trafik sigortası yaptırmak ise eskisinden çok daha kolay ve hızlı! İnternet üzerinden fiyat karşılaştırma yaparak (çünkü 2007'den bu yana fiyatlar şirketlece belirleniyor dolayısıyla en ucuz ve en uygun seçimi yapmak mümkün) başvurup aldığınız poliçenizin yazıcıdan çıkardığınız bir kopyasını aracınızda bulundurmanız yeterli, pul zorunluluğu artık yok! Üstelik yenilemelerde hasarsızlık indirimleri ve standart indirimler de mevcut.

Tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkanlara 72 lira ceza verilecek.

Araçların muayene süresini geçiren sürücüler ile servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullananlara da 72 lira ceza uygulanacak.

Siz siz olun trafikte sorumluluk göstermenin yalnızca kişinin kendisine ve trafik polislerine ait bir görev olduğunu düşünmeyin. Bu hepimizin sorumluluğu!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar