Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik kanununda yaptığı değişiklikler belli oldu. Buna göre emniyet şeridine geçen sürücü 72 lira yerine 650 lira ceza ödeyecek. Ayrıca bütün araçlara kış lastiği bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Kurallara uymayanların zorunlu trafik sigortası da arttırılacak.

İçindekiler

Emniyet şeridi cezası 650 TL’ye çıkıyor

Trafik kazalarının en önemli sebeplerinin başında trafik kurallarına uyulmaması yatar. Hele emniyet şeridi ihlalleri can savaşı veren insanların hastaneye geç gitmesine, belki de ölümüne bile sebebiyet vermektedir. Emniyet şeridi ihlallerinin bir türlü önüne geçemeyen Emniyet, çareyi cezayı arttırmakta buldu. Bazı kişiler trafikte sıkışmaktansa 72 TL ceza ödemeyi göze alarak emniyet şeridi ihlali yapıyordu. İşte emniyet şeridi ihlalleri cezası artık 650 TL’ye çıkarıldı.

Kurallara uymayana yüksek sigorta primi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesinde yapılan değişiklik son şeklini aldı. Emniyet şeridi ihlali cezasının artmasının yanı sıra yapılacak en önemli değişiklik ise trafik kurallarına uymayanların ceza yiyenlerin yüksek trafik sigortası primi ödeyecek olması. Anlayacağınız zorunlu trafik sigortası primi herkes için aynı olmayacak. Trafik cezası alanlar daha fazla zorunlu trafik sigortası primi öderken, kurallara uyanlardan daha az prim alınması gündemde.

Kış lastiği tüm araçlara zorunlu oluyor

Yeni tasarıda tüm araçlar için kış lastiğinin zorunlu kılındığı öğrenildi. Şu anki uygulamada yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için zorunluluk vardı. Şimdi ise tüm araçlar kış lastiği takmak zorunda olacak. Takmayanlara 319 TL ceza kesilecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN