Toplu DASK ile deprem sigortanızı yüzde 20 indirimli alın!


Betül Sungurlu
| 1 Dakikalık Okuma| 147 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Apartman ya da sitelerdeki en az 8 bağımsız bölümü içeren toplu sigortalamalarda DASK’tan yüzde 20 indirim alabileceğinizi biliyor musunuz? Ayrıca süresi biten DASK poliçesini 30 gün geçmeden yenileyene de yüzde 20 indirim uygulanıyor. Toplu poliçe yenilemelerinde ise bu iki indirimden birden yararlanmak mümkün!

18 Ağustos 2012 itibariyle Zorunlu Deprem Sigortası, tapu daireleri dışında elektrik ve su abonelikleri sırasında da sorgulanıyor. Zorunlu olmasının yanısıra denetiminde artırılmaya başlayan bu sigorta hakkında yukarıdaki bilgiler haricinde de kısa kısa bilgiler derledik:

-ZDS depremin doğrudan neden olduğu maddi zararları karşılar. Deprem sonucu ile oluşmuş yangın, infilak, tsunami ya da yer kaymasının neden olduğu zararlar da bu kapsamdadır.

- Ölüm dahil olmak üzere deprem sonucu oluşan bedeni zararlar, eşya zararları ya da manevi tazminler ZDS kapsamı dışındadır. Bu tip zararlar için konut sigortası, sağlık sigortası ya da ferdi kaza sigortası yaptırılması gerekir.

- ZDS’de tazminat bedeli konutun metrekare büyüklüğüne göre hesaplanır ancak 150 bin TL’yi geçemez. Tazminat bedeli hesaplamasında konutun bulunduğu bölgenin kaçıncı derecede risk bölgesinde olduğu da önem kazanır.

- ZDS sadece binayı ya da konutun inşaat maliyetini esas alır. Hesaplamada arsa bedeli dikkate alınmaz.

- Tüm ZDS’ler yüzde 2 muafiyetli sigortalardır. Bu sebeple hasar sonrası hasar tespit görevlilerinin belirlediği  zararın yüzde 98’i ödenir.

- Hasar ihbarları “ALO DASK 125” ya da poliçenin satın alındığı sigorta şirketi veya acentesine iletilebilir. Hasar sonrası poliçe ve tapu fotokopisini ibraz etmek gerekir. DASK adına görevlendirilen bağımsız hasar tespit görevlileri hasarı değerlendirir.

- Tazminat ödemeleri ortalama 1 ay içerisinde yapılır.

- Daha önce depremden zarar görmüş binalar da onarılmış olduğunun belgelenmesi ile sigortalanabilir. Onarılması gerekmeyen hafif hasarlı binalar ise sigortalının beyanı ile deprem sigortasına sahip olabilir.

- ZDS’si olan konut satılıp başka bir ev satın alındıysa poliçe adres değişikliğini belirtmek suretiyle değiştirilebilir.

- Aynı konut için birden fazla ZDS yaptırılamaz.

 

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.