Tarafsız ve Bağımsız Karşılaştırma Sitesi Enuygun.com, tüketicilere yüzlerce TL tasarruf edebilecekleri 10 öneride bulunuyor:

1.       Ne kazandığımız değil nasıl harcadığımız önemli!

‘Para su gibi gidiyor’, ‘Ay sonunda elimde hiç bir şey kalmıyor’ yakınmalarından vazgeçin. Paranızın nereye gittiğini tespit edin. Kilo vermek isteyenlere diyetisyenler, gün içinde neler yediğini not etmelerini tavsiye ediyor. Böylece kişi, gereksiz yediği şeylerin farkına varıyor! Siz de aylık nelere para harcadığınızı not edin. Sorunu gerçekçi bir şekilde tespit edip gereksiz harcamalarınızı kısın. Her ay sadece 100 TL’lik bir harcamanızdan vazgeçebilirseniz yılda 1200 TL tasarruf edersiniz.

2.       Elektrik idaresinden önce kendinize ödeme yapın!

Aylık gelirinizin küçük de olsa bir kısmını mutlaka birikime yönlendirin. Kendiniz ya da aileniz için yapacağınız bu ödemeyi, elektrik ya da su faturası gibi sabit gideriniz olarak değerlendirin ve atlamayın. Her ay 100 TL  birikim hesabınıza para yatırın, bir yılda 1200 TL paranız biriksin!

3.       Ödenemeyen borçlarınızı mutlaka yeniden yapılandırın.

Kredi kart faizleri düştü ama hala yüksek! Eğer sadece minimum ödemeyi yapabiliyor ama toplam borcunuzu bir türlü kapatamıyorsanız, mutlaka bu borcu ödenebilir hale getirme yollarını arayın!  Toplamda 5000 TL ödenemeyen kart borcu olan bir kişinin bankaya ödeyeceği faiz, basit bir hesaplamayla ayda 140 TL, yılda ise 1700 TL civarında!  Ancak bu kişi 5000 TL’lik kart borcunu 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi alarak kapatırsa, bankaya ödeyeceği faiz masrafıyla birlikte 550 TL civarında! Yani bu küçük girişim size yılda 1150 TL tasarruf imkânı sunuyor!

4.       Kazanmak için bilgi şart!

Sağdan soldan, kampanyalardan ya da kulaktan dolma bilgilerle değil, kendi araştırmanızı yaparak bilgi edinin ve karşılaştırın! Kredilerde faiz oranları tarihi düşük seviyelerde! Ama bu sizi yanıltmasın. Bankalar arası rekabet tam gaz devam ediyor.  Ödenecek faiz ve masraflar bir arada düşünüldüğünde ciddi farklar var. Örneğin 5000 TL ve 24 ay vadeli bir kredide en uygun seçeneği değerlendirebilen tüketici, tek bir kredide 600 TL’ye kadar tasarruf edebiliyor. Detaylı bilgi için www.enuygun.com !

5.       Damlaya Damlaya Göl Olur!

Aylık faturalarınızdaki küçük bir kesinti, sizin için büyük bir tasarrufa dönüşebilir. Elektrik, su, cep telefonu, sabit telefon, doğalgaz ve internet! Nereden bakarsanız bakın, bir ailenin her ay ödemek zorunda olduğu en az 6 tane sabit faturası var. Her bir faturada 10 TL’lik tasarruf ayda 60TL, yılda ise 720 TL demek!  Özellikle  rekabetin yoğun yaşandığı telekomünikasyon sektörü tüketicilere çeşitli seçenekler sunuyor. Türkiye’de 65 milyon cep telefonu abonesine hizmet veren 3 büyük operatör, 30 milyon internet kullanıcısına servis sunan 7 büyük kuruluş var.  Bir ailede en az 2 cep telefonu kullanıldığını düşünürsek, avantajlı tarifeyi seçerek ailece ayda ortalama 50 TL, yılda ise 600 TL tasarruf etme imkanı var! Buna interneti de eklerseniz yılda 1000 TL ve üzeri tasarruf etmek mümkün hale geliyor! Ya siz? En uygun tarifeleri seçtiğinizden emin misiniz? Detaylı bilgi için www.enuygun.com !

6.       Tatile hafta içi çıkın!

Ailenizin yanında ya da bir otelde, tatilinizi nasıl planlarsanız planlayın en önemli masraf kalemlerinden birisi; gidiş-dönüş yol masrafları! Uçak yolculuğu, ucuzlayan bilet fiyatları nedeniyle uzun süren diğer yolculuklara alternatif olmaya devam ediyor. Bilet fiyatları  ise havayoluna, uçuş saatine, biletin uçuştan ne kadar zaman önce alındığına göre şekilleniyor. Tatilinizi birkaç ay önceden planlayarak ve uçuşlarınızı Cuma-Pazar arası değil de hafta içi günlere denk getirerek çok daha ucuza bilet bulabilirsiniz! Bunlara dikkat edebilirseniz, 4 kişilik bir ailede tek bir seyahatte en az 600 TL tasarruf etmeniz mümkün! Detaylı bilgi için www.enuygun.com !

7.       Vergi avantajlarını değerlendirin!

Tasarrufun önemi emeklilik döneminde daha iyi anlaşılıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne henüz kayıtlı değilseniz mutlaka dâhil olun. Sistemin sağladığı vergi avantajından  faydalanmayı da unutmayın! Zira yekililer, katılımcıların sadece %30’unun bu avantajdan faydalandığını belirtiyor ki, bu çok şaşırtıcı! Demek ki milyonlarca TL tasarruf edilmeyi bekliyor. Bireysel emeklilikte vergi avantajı ne demek? Aylık 2000 TL geliriniz var ve bu sisteme ay da 200 TL ödeyerek katıldınız. Vergi avantajından yararlanmak isterseniz, her ay ödediğiniz 200 TL’nin dekontunu çalıştığınız şirketin muhasebecisine vermeniz yeterli. O da, siz o ay hangi vergi diliminde iseniz, ödediğiniz 200 TL’nin o kadarlık kısmının maaşınıza geri iade edilmesini sağlıyor. Örneğin %20 vergi diliminde iseniz 40 TL, %25 ise 50 TL maaşınızdan daha az vergi kesiliyor. Bu örnekte, bir yıl içinde emeklilik hesabınıza yatırdığınız para bir yılda 200*12=2400 TL, ama vergi avantajından yararlanırsanız cebinizden çıkan 1920 TL oluyor. Yani toplamda 480 TL tasarruf ediyorsunuz! Detaylı bilgi için www.egm.org.tr !

8.       Bankacılık İşlem Ücretlerine Dikkat!

Bankalar havale, EFT, hesap işletim, kredi kart aidatı, başkasının hesabına para yatırma vs. bir sürü kalemden işlem ücreti alıyor.  Bunlara dikkat! Ödedikleriniz birikince çok yüksek tutarlara ulaşabiliyor. Neler yapabilirsiniz? Öncelikle şubeden işlem yaptırmayın, internet bankacılığı ya da ATM’leri kullanın. Örneğin bir bankanın EFT işlemi şubeden yapılırsa 35 TL, internetten yapılırsa 3 TL! Ödemelerinizi tek bir kredi kartından yapın, diğer kartlarınızı kapatın ve böylece gereksiz kart aidatından kurtulun! Kart başı yıllık aidat 50 TL civarında! Çok gerekli olmayan hesaplarınızı kapatın! Mümkünse işlemlerinizi tek bir banka üzerinden yapın. Çünkü hesap başı hesap işletim ücreti yıllık ortalama 75 TL! Sözün kısası, çok gerekli olmayan 2 kredi kartınız ve 2 hesabınızı kapatırsanız, yıllık kazancınız 250 TL.  EFT ve havale gibi ücretlere de dikkat edilirse tasarruf miktarı ciddi boyutlara ulaşıyor!

9.       Sizin Olmayan Parayı Harcamayın!

Kredili mevduat hesabı (namı-diğer ek hesap ya da avans hesap), kredi kartı gibi erişimi kolay ama faizi oldukça yüksek bir borçlanma aracı! Hesabınıza ilave edilen ve genellikle ücretliler için bir maaş tutarında olan bu krediyi sadece çok gerekli durumlarda kullanmaya özen gösterin! İpin ucu kaçınca, maaşlı çalışanların bir kısmı için her ay kullanılan bir kredi haline dönüşebilen ve hatta zamanla kişiye kendi parası gibi gelen bu kredinin aylık faizi %5 civarında! Her ay 1000 TL’lik kredili mevduat hesabı kullanımı ayda yaklaşık 50 TL faiz gideri demek. Aslında sizin olmayan bu parayı harcama alışkanlığını terk edin, yılda 600 TL tasarruf edin!

10.    Nakitsiz Olmaz!

Harcama ya da yatırım! Hangisini planlarsanız planlayın, beklenmedik giderler için her zaman bir miktar nakit elinizin altında olmalı! Yatırımları olan bir kişi olsanız da, nakit ya da anında nakite dönüşebilecek bir paranız yoksa, yatırımlarınızı vadesinden önce bozmanız ya da zararına elinizden çıkarmanız gerekebilir. Yatırımlarınız yoksa, bu kez de kredi kartından para çekmek gibi faiz gideri yüksek çözümler üretmek zorunda kalabilirsiniz. Planlamalarınızı buna göre yapın, ekstra gider ödemeyin!

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.