15 Şubat itibarıyla, bankalar 10 yıldır işlem görmeyen kısaca unutulan hesapları 3 ay süreyle askıya çıkarma kararı aldı. Vatandaşlar, unutulan hesapları 15 Şubat'tan - 15 Mayıs'a kadar, http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/ adresinden tüm bankalar seçeneğini işaretleyerek sorgulayabilirler.

15 Mayıs'a kadar sahibi çıkmayan hesaplar önce TMSF'ye ardından da Hazine'ye aktarılacak.

Unutkanlık rekoru 2011'de

Banka sayısının ve ürünlerinin artması ile birlikte hepimizin 3 ve üzerinde bankada hesapları var. Bugüne kadar, Türkiye’de faaliyette bulunan bankalar, hesapta unutulmuş tam 42.6 milyon liralık hesabı TMSF’ye aktardı.

Söz konusu hesapların büyük kısmını TL cinsinden açılan hesaplar oluşturdu. TMSF’nin verilerine göre, son beş yılda bankalarda unutulan para tutarı ise 144.2 milyon lirayı buldu.

Dikkat sürpriz çıkabilir!

Unutulan vadesiz mevduat hesapları mevsim dönümlerinde cepte bulunan para gibi sevinç yaratıyor ancak, fonda unutulan paralar daha büyük bir sürpriz oluyor! Bir de her zaman olduğu gibi madalyonun diğer yüzü var; işletim ücretleri dolayısıyla borçlu çıkma ihtimali!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.