Sahnede izlemek istediğin oyunlar için farklı bir şehre hatta farklı bir ülkeye gittiğin oldu mu hiç? Gitmemiş olabilirsin ama gitmeyi isteyip bir plan yapmayı düşünmüşsündür. Bazı oyunlar seyahat planı yapmayı hak ediyor çünkü. Bir de bazı sahneleri mutlaka gidip yerinde görmek gerekiyor.

Aslına bakarsan tiyatro zaten seni farklı bir şehre ya da ülkeye götürüyor zaten. Sen kapalı bir salonda oyun izlemeye gidiyorsun ama o oyun seni alıp bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Bazen Türkiye’nin bir şehrinde, bazen Amerika’da, bazen de sadece hayal dünyasında var olan bir yere izlediğin bir oyun sayesinde gidebiliyorsun. Ben de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde tiyatronun bu yönüne dikkat çekmek istedim ve tiyatro oyunlarıyla gidebileceğin yerleri yazdım.

Arzu Tramvayı – New Orleans

Tennessee Williams’ın 1947 yılında yazdığı Arzu Tramvayı 2017 yılından beri ülkemizde sahneleniyor. Zerrin Tekindor, Onur Saylak, Şebnem Bozoklu ve İbrahim Selim gibi başarılı isimlerin oluşturduğu kadrosuyla daha gitmeden heyecanlandırıyor, meraklandırıyor.

Arzu Tramvayı, izleyiciyi Blanche DuBois ile birlikte Mississippi’den New Orleans’a bir yolculuğa çıkarıyor. Aileden yadigâr kalan evini kaybeden, beş parasız Blanche kardeşi Stella’yla birlikte yaşamak için New Orleans’a geliyor. Oyun, iki kardeş arasındaki ve evlilik içindeki ilişkileri irdeliyor. Biz de New Orleans’ta Stella’nın bir komşusu gibi olayları izliyoruz.

Tiyatro oyunlarıyla nereye gidebilirsin?

 

Kürk Mantolu Madonna – Berlin

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sını artık bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum. Roman Tuba Ünsal, Engin Alkan, Alper Saldıran, Sercan Badur ve Menderes Samancılar’dan oluşan güçlü bir kadroyla 2017 yılında sahneye uyarlandı.

Kürk Mantolu Madonna’yı izlemeye gelenler, Anadolu topraklarının düşmanlar tarafından işgal edildiği yıllara dönüyorlar ve Raif’le birlikte Almanya’ya gidiyorlar. İzleyiciler, Raif’in Berlin’de ressam Maria Puder’le yaşadığı duygu dolu aşka şahitlik ederken yaşamın derin anlamlarını da sorguluyorlar.

Tiyatro oyunlarıyla nereye gidebilirsin?

Berlin Zamanı – Berlin

Kürk Mantolu Madonna’nın zamanındaki Berlin’de gezindikten sonra biraz da günümüzdeki halini görmek istersen Berlin Zamanı’nı izlemelisin. Ezgi Çelik, Tuğçe Altuğ ve Kutay Kunt’un sahne aldığı oyun da prömiyerini 2017 yılında yapanlardan.

Berlin Zamanı izleyicileri, Türkiye’den Berlin’e göç eden 3 gencin İstanbul ve Berlin arasındaki hikayesine konuk oluyorlar. Oyun, İstanbul’da onları göçe yönelten nedenleri ve Berlin’in şu an neler vadettiğini gözler önüne seriyor. Biz de İstanbul ve Berlin sokaklarını bir de bu açıyla dolaşıyoruz.

Tiyatro oyunlarıyla nereye gidebilirsin?

39 Basamak – Londra

John Buchan’ın 1915’te yayınlanan 39 Basamak adlı romanı, 2005 yılında İngiltere’de sahneye uyarlandı. 2016 yılında da Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak ve Okan Yalabık’tan oluşan kadroyla Türkiye’de sahnelenmeye başladı.

39 Basamak aslında bir kaçma kovalama hikayesi diyebiliriz. İzleyiciler, bu kovalama macerasında Londra’dan İskoçya’ya uzanan bir yolculuk yapıyorlar. Mizah ve gerilimi bir arada sunan oyunu izlerken bambaşka bir yolculuk bizi bekliyor.

Tiyatro oyunlarıyla nereye gidebilirsin?

Sevgili Arsız Ölüm Dirmit – İstanbul

Latife Tekin’in 1983 yılında kaleme aldığı Sevgili Arsız Ölüm adlı roman, sahneye tek kişilik bir oyun olarak uyarlandı. Nezaket Erden, köyden şehre göçen ailenin en küçük kızı Dirmit’i oynuyor ve performansıyla da birçok ödüle layık görüldü.

Dirmit’in ailesi Alacüvek isimli bir köyde yaşayan geniş bir aile. Köy yaşamını geride bırakıp İstanbul’da küçük bir eve taşınıyor tüm aile. Oyunda da İstanbul koşullarında ailenin yaşam macerasında Dirmit’le birlikte yolculuk yapıyoruz.

Tiyatro oyunlarıyla nereye gidebilirsin?

Eveeet ben tiyatro oyunlarının izleyicileri kapalı bir salondan alıp nerelere götürdüklerini yazdım. Tabii ki tiyatro aracılığıyla yapılan yolculukların tadı başka ama buraları gidip yerinde görmek de bambaşka bir his. Bu durumda da uçak biletini nereden alacağını biliyorsun. Bilmiyorsan diye ben yine de linki buraya bırakıyorum.

Fotoğraflar: www.uniqistanbul.com/tiyatro/ , www.zorlupsm.com/tr/takvim , www.themagger.com

Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.