Ticari mevduata da devlet güvencesi geliyor!

betulsungurlu

Bu haber büyük ticari işletmelere nazaran daha sınırlı mevduatı bulunan kobi ve esnafı yakından ilgilendiriyor.

Mevcut durumda sadece bireysel tasarruf sahiplerine verilen ve 50 bin TL’ye kadar olan devlet güvencesinin sınırları genişletiliyor. Ticari mevduatın da devlet güvencesi kapsamına alınması ile ilgili çalışmalarda önemli yol kat edildiğini belirten Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)  Başkanı’nın açıklamalarından, konunun yakın zamanda yasa ile düzenleneceği anlaşılıyor. 

Türkiye’deki toplam mevduatın yaklaşık beşte biri ticari mevduattan oluşuyor. Yasa yürürlüğe girdiği takdirde hesaplamalara göre 8,5 milyar TL ticari mevduat güvence altına alınmış olacak.

İlk etapta bireysel tasarruf sahipleri gibi ticari mevduatın güvencesinin de hesap başı 50 bin TL olması hedefleniyor. Bireysel tasarruf sahiplerine yönelik devlet güvencesi ile ilgili daha detaylı bilgiye https://www.enuygun.com/bilgi/mevduatlariniz-50-bin-tl-ye-kadar-sigortali adresinden ulaşabilirsiniz. Bu yazı ile mevduat güvencesini artırmanın yolları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

2003 yılında belirlenmiş olan 50 bin TL’lik güvence tutarının düşük kaldığı da tartışılan konular arasında yer alıyor.  Avrupa’da da devlet güvencesi tutarının 20 bin EUR’dan zaman içerisinde 100 bin Eur’ya çıktığı ve bu tutarı artırmakla ilgili çalışmaların da gündemde olduğu belirtiliyor. TMSF Başkanı,  bu konudaki tekliflerini ilettiklerini ve yetkililerden cevap beklediklerini belirtiyor.

Avrupa’daki mevcut uygulamalara göre devlet güvencesi, bireysel ve ticari tüm mevduat hesaplarını kapsıyor. Ticari mevduatın da bireysel tasarruf mevduatları gibi devlet güvencesi altına alınması aynı zamanda AB uyum süreci kapsamında da yerine getirilmesi gereken bir konu olarak değerlendiriliyor.

Ticari mevduat güvence altına alındığında TMSF’nin yetki alanı genişleyeceği için ismi de farklılaşabilecek. 

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar