THY'den Saraybosna'ya 166 Euro'ya kampanya


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
9 Aralık 2019 | 24

Balkanlarda Atalarınızın izini sürmek, tarihi, şirin, bir o kadar da hüzün dolu Saraybosna sokaklarında dolaşmak isterseniz THY’nin kampanyasını kaçırmayın. Türk Hava Yolları, Saraybosna’ya her şey dahil gidiş dönüş 166 Euro’ya uçak bileti kampanyası başlattı. Kampanya tarihi de çok geniş bir aralığı kapsıyor. 31 Mart 2014’e kadar ki uçuşlar için geçerli. Ancak uçuşlarınızın Salı ve Çarşamba günü olmasına özen gösterin.

Son yılların moda turu Balkanlar. Balkanlar’ın da en önemli şehirlerinin başında da Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna geliyor. Saraybosna, yıllarca savaş haberleriyle gündemimize oturdu. Kent bugün savaşın izlerinden kurtulmuş. 500 sene Osmanlı egemenliğinde kalan bu şehirde kendinizi yabancı hissetmezsiniz. Çarşısında dolaşırken de, meşhur Boşnak böreğini ya da kebabı yerken de. THY’nin her şey dahil gidiş dönüş 166 Euro’ya bilet kampanyası gerçekten de sizlere harika bir seyahatin kapısını açabilir. Hele sizlerin de annesi, babası, dedesi, ninesi bu topraklardan geldiyse…

Fırsatı kaçırmayıp mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Bu kampanya 31 Mart 2014’e kadarki bilet alımlarında geçerli. Kampanya Salı ve Çarşamba günleri uçuşlarını kapsıyor ancak diğer günlerde de bu fiyatlara yakın bilet bulabildim. Saraybosna’ya gittiniz. Neler yapabilirsiniz? Bu sorunun yanıtı da aşağıda.

THY'den Saraybosna'ya 166 Euro'ya kampanya

Bosna da neler yapabilirsiniz?

Bosna’da seyahatiniz başlangıç noktasına Başçarşı’yı alabilirsiniz. 16. Yüzyılda kurulmuş bu Osmanlı Çarşısı, size hiç yabancı gelmeyecektir. Zaten Türkçe konuşan esnafta bulabilirsiniz. Çarşı’nın girişinde Saraybosna’nın simgelerinden Sebil bulunuyor. Ayrıca Gazi Hüsrev Bey’e ait cami, han ve medreseler de var. Çarşı’da mutlaka Boşnak böreğinden yiyin. Bir de Boşnakların kebap dediği ancak bize göre köftelerden de tatmanızı tavsiye ederiz.

Umut Tüneli

Yıllarca süren ve on binlerce Müslüman’ın ölümüne yol açan Yugoslavya’daki iç savaşa ait görüntüleri bulabileceğiniz en iyi yer Umut (Hayat) Tüneli. Boşnaklar, Sırp kuşatmasını bu tünel sayesinde delebilmiş. Bu tünel, ilaç ve silah transferinde kullanılmış. Tünel bugün evini tünel kazılması için hibe eden yaşlı teyze ve ailesi tarafından ziyaretçilere açık tutuluyor.

Latin Köprüsü

Saraybosna’da bir başka savaş tarihine tanıklık edebileceğiniz yer de var. Burası Başçarşı’ya yakın Latin Köprüsü. Bu köprü 1. Dünya Savaşı’nı çıkmasına sebep olan Avusturya Macaristan prensi Arşidik Franz Ferdinand’ın milliyetçi bir Sırp tarafından öldürüldüğü köprü.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2203 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.