Telif haklı eserleri paylaşmayın, robot geliyor!

tugbahacibayramoglu

İnternetten müzik ve film paylaşanlar dikkat! Fransa ve ABD’de paylaşımları yakalayan robot sistemi, Türkiye’de de hizmete sokulacak.

İçindekiler

Robot anında yakalayabilecek

Özellikle sosyal medyada müzik, edebiyat ve sinema dünyasından eserleri paylaşmayı sevenler dikkatli olun! Yeni düzenlenen Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı’na göre artık bu eserleri paylaşmak suç sayılacak. Bunun için kullanılacak robot yazılım, bir şarkının veya telif hakkı olan bir eserin hangi bilgisayar üzerinden paylaşıldığını anında yakalayacak. Film, müzik ve yayınevleri eserlerine ilişkin bir veri tabanı oluşturacak ve bunlara kod verecek. Telif hakkı robotları da bu kodlara sahip bir eserin, bir başka bilgisayara gönderilmesini hemen tespit edecek.

Fransa ve ABD'de çok etkili oldu

Fransa’da HODAPİ adı verilen bu sistem sayesinde korsan satışları yüzde 2’lere kadar düşmüş. ABD’de benzer bir sistem var ve iyi çalışıyor, Pekçok şirket bu yüzden milyonlarca dolar ceza aldı. Aynı robot sistemin Türkiye’de çalışması durumunda sanatçılar ve yazarlar rahatlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı robot sistemi çok yakında kullanıma açmaya hazırlanıyor. İnternet kullanımında benzer sorunlar yaşamamak için Güvenli internet şifresi için 4 yöntem yazımıza da bir göz atın. Farkına varmadan şifre bilgilerinizin birilerinin eline geçmesini önleyebilirsiniz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN