Televizyonlarda HD yayın dönemi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Artık televizyon yayınlarını basit bir cihazla yüksek kalite yani HD olarak izleyebileceğiz. Bunun için ekstra para ya da aylık abonelik ücreti ödemeye gerek yok. Ücretsiz olacak bu değişim için gerekli olan cihazın gazeteler aracılığıyla promosyon olarak dağıtılması planlanıyor.

Siyah beyazdan HD yayına

Televizyon yayınlarının geldiği nokta şaşırtıcı…1984 yılına kadar siyah-beyaz yayınlar izlerken, bir anda renkli televizyonlarla tanıştık. Önceleri şimdi ki gibi canlı renkler yoktu. Yüzler biraz daha kırmızıya yakın, görüntü biraz daha yorucuydu ama değerdi, siyah-beyaz yayından kurtulmuştuk. Hemen ardından kumandalı televizyonlar devreye girdi. TRT iki kanal yayına geçmiş ve 1990 yılında ilk özel televizyon Star TV yayına başlamıştı. Bugünlerde ise artık neredeyse gerçeğe yakın görünü izlemenin peşindeyiz. Televizyonlar giderek daha inceliyor görüntü giderek daha da güzelleşiyor. Yüksek kalite HD yayını bugünün modası.

Karasal yayına geçiyoruz

Uydu yerine karasal yayına geçiş için tüm hazırlıklarını tamamlayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 2013’ten itibaren yeni üretilecek televizyonların HD sisteme uygun olması şartını koşacak. Eski set üstü antenler sona erecek ve yine görüntü kirliliğine neden olan binaların dış cephelerini tamamen saran uydu anteni görüntüsünden kurtulmuş olacağız.

Uydu yerine karasal yayına geçilmesiyle frenkans işlemleri daha ekonomik olacağı için yeni kanalların da açılması bekleniyor. Yeni televizyonlar sisteme uygun hale getirilecek peki eski televizyonlar.

Cihazlar gazete promosyonuyla dağıtılacak

İşte hepimizin evini süsleyen bu televizyonlar içi gazeteler promosyon yapacak. RTÜK yayıncılarla iş birliği yaparak promosyonla HD görüntü izlememize yarayacak cihazların satışını sağlayacak. Yüksek kalitede görüntü için para ve abonelik ücreti ödemeyeceğiz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar