Telefon hattımı nasıl iptal ederim

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Cep telefonunuzda kullanmadığınız ya da kullanmak istemediğiniz hatlarını iptal edebilirsiniz. İptal işlemleri yapmak için ilgili operatörlere başvurmanız gerekir. Hiç başvuru yapmamanız halinde de de hattınız iptal olur. Nasıl mı?

Operatöre başvurun

Hat iptal talebini Turkcell, Avea veya Vodafone operatörlerinin Müşteri Hizmetlerine başvurarak iletmeniz gerekmektedir. İptal edilen hattın numarası üzerindeki haklarınız, operatör tarafından belirlenen süre sonrasında geçersiz olur. Bu süre aşımından sonra aynı numarayı alabilmeniz garanti edilemez. Koşullar operatöre göre farklılık gösterebilir. Müşteri hizmetlerinin yanısıra ilgili operatör firmalarının mağazalarını da kullanabilirsiniz. Hattınıza ait borç vs incelendikten sonra talebiniz üzerine hattınız iptal edilir. Ancak faturalı hatlarda borcunuz varsa ya da yeni gelecek faturanız varsa bu ödemeleri yapmadan hattınızı iptal edemezsiniz. Yoksa yasal işlemlere tabi tutulursunuz. 

Uzun süre kullanım olmazsa

Faturalı hatlarda tüm faturalarınızı ödemeniz halinde ve de taahhütünüz yoksa talebiniz üzerine zaten hattınız iptal edilir. Ancak hat faturaları olduğu için hiç kullanmasanız bile mutlaka vergi gibi ufak tefek ödemeler gelir. Bir kaç ay üst üste ödeme yapmamazı halinde de operatör firmalar yasal işlem başlatabilir. Kontörlü hatlarda ise konötürünüz bittikten bir süre sonra eğer yeni kontör almazsanız telefon firması devreye girerek hattınızı iptal edebilir. 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar