Eğer denizi ve denizciliği seviyor, hayallerinizi “Ah keşke benim de bir teknem olsa” cümleleriyle süslüyorsanız kolayı var. Deniz tutkunları otomobil yerine tekne kredisi kullanabilirsiniz. Bir zamanlar üst düzey zenginlerin sahip olabildiği teknelere artık banka kredisiyle ulaşmak kolay.

Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Denizbank ve Finansbank tekne kredisi veren bankaların başında geliyor.

Son yıllarda tekne fiyatlarının düşmesi satışların artmasını sağladı. Bankalar da uygun şartlarda tekne kredisi vererek hobi ve ihtiyaç sahiplerine bu konuda katkıda bulunuyorlar. İşte sizlere tekne kredisi veren bankalar ve uygulama prosüdürleri hakkında bilgi..

Yapı Kredi’den 36 aya kadar varan vade seçeneği

Birçok tekne üreticisi ve satıcısı firmayla çalışan Yapı Kredi Bankası, tekne kredisiyle hem yurtiçi hem de yurtdışı bayraklı teknelerin satın alımında kredi imkânı sunuyor. Türk Lirası ve dövize endeksli kredilerde üç yıla yani 36 aya kadar kredi vade seçenekleri bulunuyor.

Yapı Kredi’de, kredinin yanı sıra tekne leasingi seçeneği de var. Yat fuarlarına özel indirim de yapıyor. Örneğin Yapı Kredi Bankası, Avrasya Boat Show’da faiz oranı yüzde 0,99’a kadar düşürmüştü.

Tekne alımlarında; mevduat, menkul kıymet rehini, gayrimenkul ipoteği veya kefalet seçeneklerinden biri teminat olarak alınıyor. Ticari kullanımlarda, gemi ipotek altına alınarak da kredi işlemi yapılabiliyor.

Şekerbank’tan 300 bine kadar kredi var

Tekne kredisi veren bir başka banka da Şekerbank. Şekerbank’ta tekne bedelinin yüzde 60’ıyla sınırlı olmak üzere 300 bin TL’ye kadar kredi kullanmak mümkün. Sadece “0” km tekne alımları için geçerli olan kredi ürününde 3-12 ay vade için % 1,19, 13-48 ay vade içinde % 1,19 oranında faiz uygulanıyor. Banka, teminat olarak gayrimenkul ipoteği, kefalet veya tekne ipoteği seçeneklerinden bir ya da birkaçını talep edebiliyor. Bir de Tekne Sigortası yaptırtıyor.

İş Bankası’ndan ikinci ele bilirkişi raporu

İş Bankası’ndan Yat Kredisi kullanmak için herhangi bir İş Bankası şubesine başvurmanız yeterli. Başvuruda, müşterinin gelirlerini belgeleyen dokümanlara ek olarak yeni yat alımlarında proforma fatura, ikinci el yat alımlarında ise Deniz Ticaret Odası’nca (DTO) atanacak bilirkişi ya da Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi tarafından düzenlenmiş ekspertiz raporu talep ediliyor.

Yat kredisi uygulamasında alt veya üst limit kısıtlaması bulunmuyor. Kredinin teminatına göre, yeni yatlarda proforma fatura tutarının ikinci el yatlarda da yatın ekspertiz değerinin % 50’si ile 75’ine kadar kredi kullanmak mümkün.

Denizbank'tan 2. el tekneye ihtiyaç kredisi

DenizBank, tekne kredisi almak isteyen müşterilerine ihtiyaç kredileriyle cevap veriyor. Tekne alımı için 36 bin liraya kadar kredi kullanacaklar, bankanın standart ihtiyaç kredisini 60 aya varan vadelerle kullanabiliyor. Daha yüksek tutarlı tekne kredisi içinse bireysel finansman kredisi ürünü kullanmak mümkün. Bu ürünle 125 bin lira limite kadar % 0,88 faiz oranı 120 aya kadar vadelerle ev teminatı göstererek kredi alınabiliyor.

Finansbank'tan 96 aya kadar vade

Benzer koşullarda diğer bankalar da tekne kredisi veriyor. 2008 yılından bu yana tekne kredisi veren Finansbank, 96 aya kadar vade yapıyor. Faiz oranı ise piyasa koşullarına göre belirleniyor. Türk Ekonomi Bankası, ING Bank, Tekstilbank gibi diğer bankaların da tekne almak isteyenlere yönelik kredileri mevcut. Tekneyle ilgili rüyalarınızı ertelemeyin bizim sunduğumuz ya da sizin istediğiniz herhangi bir bankaya danışarak tekne kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.