Tek başına uçanlar için bavul hazırlama tüyoları


Murat Ekinay
| 2 Dakikalık Okuma| 135 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

İyi hazırlanmış bir bavul aynı zamanda daha rahat ve keyifli bir seyahat demek. Özellikle yola yalnız çıkacaksanız, tek bir bavula pek çok şeyi sığdırmak için bu önerilerden yararlanabilirsiniz.

1- Hafif bir bavul ve olabildiğince az eşya

Tek başınıza yola çıktığınızda yanınızda bavulunuzu taşımak için yardım edecek biri olmayacak. Bu nedenle mümkün olduğunca hafif bir bavul seçmeniz ve daha az eşya alarak yükünüzü azaltmanız yolculuğun sonunda kollarınızın ağrımaması için yararlı olacaktır. Üstelik sadece el bagajı ile uçarak bazı uçuşlarda daha ucuza seyahat edebilirsiniz. İyi hazırlanmış bir el bagajıyla ilgili tavsiyeler de yazımızda!

2- Ağır giyecekleri üzerinizde taşıyın

Özellikle kış aylarında kazak ve mont gibi eşyalar hem fazla yer kaplıyor hem de ağırlık yapabiliyor. Bunlardan bazılarını üzerinize giyerek bavulunuzda yer açabilirsiniz. Üstelik bu yöntemle havalimanında ağırlık için fazladan ücret ödemekten de kurtulabilirsiniz.

Tek başına uçanlar için bavul hazırlama tüyoları

3- Sırt çantası kullanın

Büyük bir bavul yerine sadece sırt çantası ile seyahat etmek pek çok anlamda avantaj sağlayabilir. Sırt çantaları genellikle az az yer kapladığı gibi havalimanında fazla dikkat çekmez ve şansınız varsa, tarttırmaya gerek duymadan, doğrudan uçağa binebilirsiniz.

Tek başına uçanlar için bavul hazırlama tüyoları

4- Bavul hazırlama taktiklerinden yararlanın

Bavulda bulunan her bir boşluğu akıllıca doldurmak için sık kullanılan bavul hazırlama tüyolarından yararlanabilirsiniz. Örneğin kıyafetleri rulo şeklinde sararak yerleştirmek veya ayakkabı içi gibi boş yerleri doldurmak yer kazandıran ipuçlarından sadece bazıları. Bu konuda diğer etkili taktikler için bavul hazırlama önerilerine göz atın!

Tek başına uçanlar için bavul hazırlama tüyoları

5- Gerekli olabilecek elektronik cihazları unutmayın

Tek başınıza yolculuk yaparken şarjınız biterse, yedek batarya isteyebileceğiniz biri de olmayacak. Bu nedenle yola çıkmadan el bagajınıza mutlaka taşınabilir şarj cihazlarından birini atın. Yol boyunca sıkılmamak için müzik dinleyebileceğiniz MP3 çalarları kullanarak da şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Tek başına uçanlar için bavul hazırlama tüyoları

6- Bagajınızı tartın ve gereksizleri çıkarın

Özellikle dönüş yolunca alacağınız hediyeler ve diğer eşyalar nedeniyle bagajınız gitgide ağırlaşabilir. Bu durum ise havalimanında ağrılık sınırı nedeniyle fazladan ücret ödemenizi gerektirebilir. Bu durumun önüne geçmek için önceden mutlaka bagajınızı tartın ve eğer varsa fazlalıkları çıkarın. Böylece hem daha hafif bir bagajla rahatça seyahat edebilir hem de bagaj için harcamanız gereken parayla daha eğlenceli bir şeyler yapabilirsiniz.

Tek başına uçanlar için bavul hazırlama tüyoları

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.