Tatil demek aynı zamanda arkadaşlarla, dostlarla buluşmak, sosyalleşmek demektir. Peki, bir sefer de olsa tek başına tatile çıkmaya ne dersiniz? Sadece her şeyden uzaklaşıp biraz kafanızı dinlemekte değil, birçok konuda tek başına tatilin sayısız avantajı var. Gelin bakalım bunlar nelermiş?

Kendi planınızı yaparsınız

Kendi planınızı yaparsınız

Başkalarıyla tatile çıktığınızda her ne kadar yanınızda uyumlu arkadaş grubunuz veya sizi mutlu etmek için elinden geleni yapan sevdiğiniz olsa da bir yerde anlaşmazlık olabilir ve örneğin siz daha sakin bir program isterken yanınızdakiler daha çok gezip eğlenmekten yana olabilirler. Tatile tek çıktığınızda ise, istediğiniz kadar uyuyabilir, sadece acıkınca yemek yiyebilir ve çok sevdiğiniz dizinin bir bölümünü daha izleyebilirsiniz.

Uçak Bileti

Kendinizi daha iyi tanırsınız

Kendinizi daha iyi tanırsınız

Tatil zamanları aynı zamanda biraz da içimize dönüp kendimizle başbaşa kaldığımız zamanlardır. Fırsattan istifade biraz içinize dönüp kendinizi tanımaya, gelecekten beklentilerinize yoğunlaşabilirsiniz. 3 yıllık, 5 yıllık planlar yaparak şehre döndüğünüzde bu planları uygulamaya koyulabilirsiniz.

Gerçekten dinlenmek için daha çok zaman

Gerçekten dinlenmek için daha çok zaman

Tatil yapmanın belki de en önemli nedenlerinden biri de yıl boyunca çalışıp yorulmuş bedeninizi biraz olsun dinlendirmektir. Öyleyse neden bu zamanı daha fazla yoracak aktivitelere ayırıyorsunuz? Kapatın telefonunuzu, gözlerinizi ve uzaklaşın dünyadan. Bunu yapmayı başardığınızda kendinizi gerçekten dinlenmiş olarak bulacaksınız ve yeni planlarınızı gerçekleştirmek için enerjinizi toplayabileceksiniz.

Daha fazla sosyalleşme

Daha fazla sosyalleşme

Tatile arkadaşlarınızla gittiğiniz zaman bir anlamda birileriyle bir şeyler yapmayı garantilersiniz. Ancak bir şeyi daha garantilersiniz ki o da hayatınız boyunca aynı insanlarla birlikte olmak. Oysa tek başınıza tatilde plajda dinlenirken yanınızda güneşlenen insanlarla veya akşam yemeğinde çevrenizde oturanlarla muhabbet edip sosyalleşebilirsiniz. Yaşadığınız şehre döndüğünüzde ise bu arkadaşlık ve dostlukları sürdürerek bir sonraki tatile belki de yeni arkadaşlarınızla çıkabilirsiniz.

Daha ekonomik bir tatil

Daha ekonomik bir tatil

Arkadaşlar birçok konuda iyidir ama bitmek bilmeyen istek ve planlarıyla cüzdanınıza pek de iyi gelmedikleri açıktır. Yemekten sonra dondurma yemek, hediyelik eşyalar almak, daha fazla tekne turuna çıkmak ve birçok şey arkadaşlarınızın farkında olmadan ekonominize verdiği zararlar arasındadır. Oysa tek başınıza tatilde ne zaman ne yapacağınıza, nereye gidip ne alacağınıza kendiniz karar verebilir, bu sayede daha planlı ve kontrollü bir bütçe yönetimi yapabilirsiniz.

Daha çok tatil

Daha çok tatil

Bütün bunlardan da önemlisi ve bir anlamda da sonucu olarak daha fazla tatil yapabilirsiniz. Çünkü kendi planladığınız bir tatil hem daha ekonomik hem de daha planlı olacaktır. Hatta planını tamamen kendiniz belirlediğinizde çok daha keyifli hale gelecektir. Örneğin yıllık izniniz de varsa ve kaldığınız yeri sevdiyseniz, tatilinizi birkaç gün daha uzatabilirsiniz. Hatta hep görmek istediğiniz yakın yerler varsa oralara da gitmek için ikna etmeniz gereken tek kişi kendiniz olacaksınız. Toplayın eşyalarınızı ve çıkın yola. Çünkü bu macerada kendinizden başka kimseye ihtiyacınız olmayacak.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN