Tatil parası biriktirmek için 4 öneri

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Tatil yapmayı sevmeyen yoktur. Ancak para harcamadan tatil yapmak da zor. Yaz geldiğinde tatile çıkamıyorum, param yok diye hayıflanmadan önce düşünün. Şimdiden aşağıda sıralayacağım önlemleri alırsanız tatil yapmak sizin için dert olmaktan çıkacaktır.

1-Tatil kumbarası yapın

Tatil kumbarası uygulamasını ilk olarak rahmetli kayınpederimde görmüştüm. Dünyanın pek çok ülkesini gezip görme fırsatını bulmuştu ve odasında her zaman bir tatil kumbarası bulunurdu. Siz de bir tatil kumbarası yapın ve gün sonunda cebinizde kalan 1-2 TL gibi demir paraları her gün mutlaka bu kumbaraya atın. Arada sırada 5, 10 TL ya da 20 TL gibi rakamlar ekleyin. Böylece farkına varmadan para birikecektir. Tatil zamanı geldiğinde kumbarayı açtığınızda ciddi bir tutarın biriktiğini göreceksiniz. Bu parayı ister tatil ödemelerinizde kullanın, isterseniz de tatil harcamalarınızda. Sizi hiç etkilemeden birikmiş bu para iyi gelecektir.

2-Önemsiz harcamalara dikkat!

Abone olduğunuz bir türlü iptal ettirmeye üşendiğiniz harcamalar olabiliyor ya da elektrik su faturalarında vs. tarife değişikliği yapabilir veya televizyon ve internet aboneliklerinde yeni bir şirkete geçebilirsiniz. Pek çoğumuzun önemsiz gördüğü bu tür harcamalar, toplamda hele ki yıla bütünlediğinizde ciddi bir rakama ulaşabiliyor. Ya da tatile çıkacaksanız gereksiz yere alışveriş yapmayın. Küçük küçük bu tasarruflar tatil zamanı geldiğinde çok işine yarayacaktır.

3-Altın ya da döviz birikimi

Kumbara tamam da başka birikimler yapabilir misiniz? Aslında tasarruf hayatımızın her alanına girmesi gereken bir unsur. Yani insanların küçük de olsa tasarruf etmeyi öğrenmesi gerekiyor. Tatile çıkma fikri de tasarruf etmemizi sağlamak için çok iyi bir motive edici etken olacaktır. O ay altın fiyatları düşükse altın alabilir, dolar ya da euro gibi döviz cinsinden para kenara atabilirsiniz. Bunları harcamak daha zor olduğu için biriktirebilirsiniz.

4-Erken rezervasyon

Gerek uçak bileti gerekse de otel alımlarınızı erkenden yaparsanız tatilinizi çok daha ucuza getirebilirsiniz. Erken rezervasyonlarda otellerin pek çoğu fiyatını yarıya hatta daha fazla indiriyor. Uçak biletinde ise promosyon biletler oldukça ucuz. Üstelik yakında hayata geçecek enuygun iptal uygulamasıyla promosyon biletlerinizi bile sigorta ettirebileceksiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar