Tatil için dünyanın en renkli rotaları

nihanbayram

Yaşadığımız dünya keşfedilmeyi bekleyen harikalarla dolu. Üstelik bunlardan bazıları baş döndüren güzelliklerinin yanında aynı zamanda bir o kadar da renkli. İtalya'dan İspanya'ya ve oradan Arjantin'e dek uzanan, baktıkça insanın içini açan bu yerler hangileri dersiniz?

Portofino

Portofino

İtalya'nın kuzeybatısında bulunan Portofino büyüleyici güzelliği ile çok sayıda şarkıya ve filme de konu olmuş bir yer. Cenova yakınlarında yer alan bu kasabada gezinirken bambaşka bir dünyada dolaşıyor hissine kapılabilirsiniz. Ünlü şarkısını dinlemediyseniz de yol boyunca bu şarkı size eşlik edebilir.

Bristol

Bristol

İngiltere'nin Bristol şehrine yolunuz düşerse kentin yakınlarında bulunan Clifton bölgesine de mutlaka uğrayın. Burada yan yana sıralanan evlerin renkli görüntüsü Instagram filtresine gerek kalmayacak kadar çekici.

Barselona

Barselona

İspanya'nın lezzetli tapasları ile ünlü kenti Barselona ise Gaudi'nin benzersiz eserleriyle dolu bir şehir. Kentte başta Park Güell olmak üzere çok sayıda yerde renkli yapıları ve heykelleri görebilir, hayran kalabilirsiniz.

Nuuk

Nuuk

Renkli yapılar arasında dolaşırken karla kaplı bembeyaz bir yerde olmak isteyenlere ise Grönland'da yer alan Nuuk ilaç gibi gelecek. Burası birçok gezginin seyahat rotasında ilk sıralarda gelmese de soğuk havaya karşın insanın içini ısıtan evleriyle görülmeye değer bir yer.

 

Burano

Burano

İtalya'nın neredeyse her köşesi çarpıcı renklerle dolu bir tablo gibi. Bu yerler arasında en ünlülerden biri ise Venedik yakınlarında bulunan Burano Adası. Adaya Venedik'tan hareket eden ve birkaç dakikalık yolculuk sonunda buraya ulaşan teknelerle gelebilirsiniz. Burano'nun en dikkat çekici yanlarından biri ise kendinizi Türkiye'nin tarihi kasabalarından birinde gibi hissettirecek sıcak atmosferi.

 

Wroclaw

Wroclaw

Renkli şehirlerden bahsedip de Polonya'nıın Wroclaw şehrinden söz etmemek olmaz. Ucuz kafe ve restoranları ile tam bir öğrenci şehri ola bu tarihi kentte caddelerde gezinirken her biri tarihe açılan renkli birer pencereyi andıran yapıların önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Jodhpur

Jodhpur

Hindistan'ın Jodhpur şehrinin bu denli renkli olmasının en önemli nedeni ülkede geçerli olan kast sistemi. Geçmiş yıllarda farklı kasttan olanların evlerini belli etmek için maviye boyaması sonradan bunu şehirde önemli bir gelenek haline getirmiş ve kent baştan sona maviye bürünmüş.

Buenos Aires

Buenos Aires

Arjantin'in adı lezzetli şaraplar ve dansla anılan başkenti Buenos Aires'te ise özellikle şehrin içlerine doğru girdikçe renkli bir masal dünyasına girdiğinizi hissedebilirsiniz. Grafiti sanatçılarının eserleri ile dolu şehirde sıradan binalar bile farklı renklerle boyanarak doğal bir fotoğraf stüdyosu haline gelmiş durumda.

İstanbul

İstanbul

Ülkemizin en çok ziyaretçi çeken şehirlerinin başında gelen İstanbul da dünyanın en renkli kentlerinden biri. Şehirde özellikle tarihi cumbalı evleriyle ünlü Balat, Kuzguncuk ve Galata gibi semtler kentin en renkli bölümlerinden bazılarını oluşturuyor. Adalara doğru geldiğinizde ise Büyükada ve Burgaz gibi yerlerde birbirinden renkli köşkler ve konaklarla karşılaşabilirsiniz.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar